agrarszektor.hu • 2024. április 11. 11:38
Az európai agráriumban kialakult helyzetről beszélt Nagy István agrárminiszter a csütörtöki Kormányinfón, ahol bejelentette, hogy 5 pontos intézkedéscsomagról döntött a kormány a magyar termelők megsegítése érdekében. Többek között döntöttek arról, hogy a Magyar Államkincstár május 30-ig teljesítse a 2023. évi terület és állat alapú támogatások kifizetését. Emellett megemelik a gázolaj után évente hektáronként visszaigényelhető adó mértékét. Az agrárminiszter beszélt arról is, hogy a gazdálkodók április 10. és június 10. között 44 közvetlen támogatás és vidékfejlesztési jogcímre nyújthatják be a kérelmüket.
Soha ilyen mértékű zöld nyomás nem érte még az agráriumot, mint az elmúlt időszakban. A Green Deal diktátum volt az európai gazdálkodók részére. Emiatt a gazdák elveszítették versenyképességüket és jövőképüket
- mondta Nagy István a Kormányinfón. Hozzátette, jelenleg a magyar és az európai uniós belpiacot túlkínálat jellemzi. A tavaly elindult új uniós támogatási ciklusban több adminisztratív teher hárul a termelőkre és a közigazgatásra egyaránt. Többek között ezeket miatt is a kormány egy 5 pontos intézkedéscsomagról döntött:
- Az ukrán import okozta piaci helyzet miatt az ukrán mezőgazdasági termékek korlátozása mellett újabb importot érintő intézkedést hozott. Azon mezőgazdasági termékekre, amelyeket tilos behozni Ukrajnából, teljes bejelentési kötelezettséget ír elő a kormány, származzon bármely országból.
- A Magyar Államkincstár május 30-ig teljesítse a 2023. évi terület és állat alapú támogatások kifizetését. Eddig 470 milliárd forintot fizetett ki az állam 156 ezer gazdának. Ezt gyorsítják, 265 milliárd forint kerül így a gazdákhoz május végéit.
- Agrár Széchenyi konstrukciók: a kormány 2026-ig további, legfeljebb 45 milliárd forintot biztosít a programhoz. 5%-os kamatszinten igénybevehető a konstrukció, jelentős az igény erre.
- Gázolaj után évente hektáronként visszaigényelhető adó mértékét emeli a kormány. Ez egymilliárd forint éves többlettámogatást jelent.
- Meghirdetésre kerülnek az uniós fejlesztési pályázatok az élelmiszeriparban. Összesen 400 milliárd forint érkezhet a gazdákhoz, a napokban.
Címlapkép forrása: MTI/Balogh Zoltán