Újra barnamedvét láttak Aszód környékén, ezért a Pest vármegyei település önkormányzat figyelmeztető táblákat helyezett ki és arra kéri a lakókat, hogy ha a határban járnak, maradjanak az utakon, illetve kerüljék a bozótosokat és az erdőfoltokat. Ecker Bence, Aszód mezőőre szerint a medve nem jelent nagyobb veszélyt az emberekre, mint egy, a kicsinyeivel közlekedő vaddisznó, de azért érdemes óvatosnak lenni - írja az Infostart.
Aszód környékén, illetve a Duna árterének térségében az elmúlt 2-3 évben többször is láttak barnamedvét és más hasonló fajokat, így nem meglepő a mostani eset sem. Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója elmondta, hogy a mostani időszakban, vagyis április és június között van a legnagyobb esély arra, hogy medvék bukkannak fel. A szakember kiemelte, Aszód és környéke egy viszonylag sűrűn lakott terület, de a medvék sosem mennek olyan helyre, amely nem megfelelő számukra, mert pontosan tudják, mire van szükségük táplálkozás, illetve élőhely szempontjából. Az elmúlt időszakban sok hír jelent meg a szlovákiai medvetámadásokról, ám a professzor szerint az idehaza észlelhető medvék nem minden esetben Szlovákiából érkezik hozzánk.
A vadbiológus úgy véli, biztosra vehető, hogy már idehaza is vannak szaporodó párok. Felhívta a figyelmet a most zajló párzási időszakra, mozgásukat tekintve ilyenkor legaktívabbak a medvék. A barnamedve lábnyomai összetéveszthetetlenek és a medve termete is igen tekintélyes, - már messziről is könnyen beazonosítható - így a szakértő szerint az év többi részében nincsenek jelen az állatok, tekintve, hogy a jelenlegi időszakon kívül az év többi szakaszában nem nagyon vannak megfigyelések.
A professzor szerint bizonyítottan kijelenthető, hogy újra meghonosodtak a barnamedvék Magyarországon. Úgy gondolja, hogy a korábbi fajok újbóli megtelepedése alapvetően jó hír, hiszen sokan panaszkodnak arra, hogy a természeti értékek folyton pusztulnak körülöttünk, most pedig megjelent egy állatfaj idehaza, amely
nem hajlandó kipusztulni, hanem alkalmazkodik az új élőhelyi rendszerekhez
Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az emberek és a nagy ragadozók közötti kapcsolatnak kölcsönös tiszteleten és félelemen kellene alapulnia, bár a medvéknek az utóbbi időben nincs mitől tartaniuk, az emberektől sem félnek, a szakember szerint ez a vadászat hiányának problémája. A professzor nem ért egyet azzal a megállapítással, hogy valamilyen együttélési forma kialakítására lenne szükség az ember és a medve között, az együttélés „pozitív párkapcsolatot” jelent, ilyen pedig egyszerűen nem jöhet létre a nagyragadozók és az emberiség között.
Velük nem lehet együtt élni, velük csak együtt létezni lehet
- magyarázta. Mivel ezek az állatok meghonosodtak hazánkban, ezért a szakértő azt tanácsolja, hogy próbáljuk meg elkerülni a barnamedvékkel való találkozást.
Nem kell keresni a kontaktust, nem szabad fotókat készíteni, hanem valamilyen úton-módon, hatásosan el kell érni a medvénél, hogy ő is féljen tőlünk
- összegzett a szakértő.