agrarszektor.hu • 2024. május 29. 12:01
A kiskereskedelmi boltok száma az elmúlt pár évben rohamosan csökkent, míg a nagy multinacionális cégek térhódítása elég jelentős. Sok esetben hátrányból indulnak a kiskereskedők, nem könnyítik meg dolgukat - többek között - a megemelkedett energiaárak és bérleti díjak, de a reálbércsökkenés miatti kereslet visszaesés és a kis településekre való visszaszorulás sem.
4000 kiskereskedelmi egység zárt be 2023 második félévében, így 100 ezer alá csökkent a boltok száma. Két évtizeddel ezelőtt még 37 százalékkal több, 157 ezer üzlet működött az országban. Részben érthetetlen, ami történik, mert a reálbércsökkenés idehaza megállt - reagált Antalffy Gábor Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) elnöke a Népszavának. Mint mondta, komoly koncentráció zajlik a kiskereskedelemben, és jól érzékelhető, hogy Magyarországon jelenlévő nagy kereskedelmi láncok hálózatfejlesztése megállíthatatlan. Az internetes kereskedelem a magyarországi bolthálózatra komoly hatást gyakorol, ahogyan a KISZOSZ elnöke is közölte, a parfümök, kultúrcikkek esetében a vásárlások jelentős részre már online működik.
A piac kisebb szereplői ezt a versenyt nem bírják
- tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelenleg is futó Magyar Falu-program a maga eszközeivel igyekszik erősíteni a kiskereskedelmet a kisebb településeken. Problémát jelent az is, hogy kevés a munkaerő a kiskereskedelemben, a multikkal szemben pedig nehézséget jelent a megemelkedett fizetések kitermelése. Egyéb olyan általános dolgok is problémát okozhatnak, mint az elszabaduló energiaárak, kiemelten az újonnan nagy mértékben emelkedő vízdíjak, melyet szintén nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak kitermelni a vállalkozók.
Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke hozzátette, hogy a hazai kisboltok döntő többségében elavult, nagy energiaigényű hűtőpultok működnek, amelyek rontják az eredményes gazdálkodást, és amelyek cseréjét fontos lenne megejteni. Az elmúlt években, az infláció miatt jelentősen növekedtek a bérleti díjak és a 2023-as reálbércsökkenés miatt kereslet visszaeséssel is meg kellett küzdeniük a kisboltok tulajdonosainak.
A KSH felmérése szerint tavaly az élelmiszerboltok száma elérte a 33 ezret. A kiskereskedelmi egységek száma 2023 júniusához képest 2,6 százalék, míg 2022 júniusához mérten 5,2 százalékkal lett kevesebb. A ruházati boltokban a csökkenés jelentősebb volt mert 2023 júniusa és december vége között számuk 6,5 százalékkal csökkent, míg 2022 júniusához mérten 10,6 százalékkal. Ilyen jellegű üzletekből 2023 decemberében 13 700-at tartottak nyilván. Komoly veszteségeket szenvedtek el a számítástechnikai és egyéb, iparcikkek csoportjába tartozó üzletek, amelyek száma fél év alatt 3,7 százalékkal, míg egy év alatt 7,9 százalékkal csökkent, így most 27 100 ilyen bolt van országszerte.
A hazai bolthálózat zsugorodása nem új keletű, és a tavaly történt események beleillenek az elmúlt évtizedek trendjeibe - vélekedett Antalffy Gábor. Németh László szerint azonban a kisboltok a kistelepülésekre szorulnak vissza, mert a városokban található nagy láncokkal szinte reménytelen versenyezni. A szakember szerint a kisboltok helyzetét nehezíti, hogy nagykereskedelmi kiszolgálásuk romlott az elmúlt években, így sok esetben kényszerülnek arra, hogy nagy láncok üzleteiből vásároljanak, szerezzék be áruikat, ám ez üzletileg nagyon nem nyertes pozíció.