agrarszektor.hu • 2024. június 2. 17:01
Lett hatása a belengetett brutális szankcióknak: amióta több százezer forintos bírság, vagy akár börtönbüntetés is fenyegeti azokat, akik leverik a fecskefészkeket, azóta kevesebb ilyen eset történik itthon. Erről a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője, Orbán Zoltán beszélt, aki arra is emlékeztetett, hogy a fecskék több millió kilogramm rovart esznek meg. Vagyis ha kevés a fecske Magyarországon, akkor sok lesz a kártevő.
Orbán Zoltán, az MME szóvivője elmondta, hogy mostanra már nemcsak a fecskék védettek, hanem a fészkeik is. A szakember hozzátette, hogy a fészek eltávolítását a megyei kormányhivatal engedélyezheti, de csak a költési időszakon kívül, olyan esetekben, ha fel kell újítani, szigetelni kell egy épületet, nyílászárókat kell cserélni, vagy esetleg bontani kell egy épületet - olvasható az Infostart oldalán. Az MME szóvivője beszélt arról is, hogy a
a fecskék természetvédelmi értéke 50 ezer forint, egy fészekben 4-5 tojás teljesen általánosnak számít. Tehát ha valaki lever egy ilyen négy vagy öt tojásos fészket, akkor már átcsúszhat a törvénysértési kategóriába. Ha felnőtt madár, illetve fióka sérül vagy pusztul el, akkor még az állatkínzás tényállása is megállhat, tehát ebben az esetben már az állatvédelmi törvény is érvénybe lép.
Orbán Zoltán hangsúlyozta, hogy az embernek nagy szüksége van a fecskékre, hiszen amíg a madár Magyarországon tartózkodik, minimum egy kilogramm rovart pusztít el. Úgy számol, hogy mivel 2010 óta augusztusonként kétmillió fecskével van kevesebb, ez azt jelenti, hogy akár kétezer tonna rovar marad a nyakunkon, miközben a klímaváltozás egyik negatív hatásaként szinte évente jönnek újabb és újabb mezőgazdasági kártevők, továbbá a háziállatokra és emberekre veszélyes betegséget terjesztő rovarok.
Arról is beszélt a szakember, hogy a fecskeállomány csökkenésének a hátterében elsősorban a nagyüzemi mezőgazdaság áll. Magyarországon ugyanis jelentős mértékben megváltozott az európai uniós csatlakozást követően az állattartási gyakorlat. A háztáji állattartás szinte teljesen megszűnt, a legelő állattartás jelentős mértékben csökkent és az istállózott állattartás is úgy modernizálódott, hogy ott nagyon sokszor nem tudnak a fecskék költeni. Emellett a nagyüzemi mezőgazdaság széles körben alkalmaz rovarölő szereket, tehát csökkent a táplálék, ami megmaradt, az is jelentős részben mérgezett - mutatott rá az MME szóvivője.
A fecskefészkek leverésének visszaszorítása nagyon fontos eredmény, 2010-re ugyanis a hazai fecskeállomány több mint 60%-a elpusztult, amiért a költőhelyeik lerombolása mellett a kémiai szúnyoggyérítés, a rovarirtó szerek használata és a globális felmelegedés is felelős
- tette hozzá Orbán Balázs.