Az olasz mezőgazdasági termelés csökkent tavalyhoz képest. Az éghajlatváltozás következményei és a szélsőséges időjárási viszonyok miatt megcsappant a gyümölcs, illetve az olívaolaj termelése - közölte kedden az ISTAT Nemzeti Statisztikai Hivatal. Európában az elmúlt 2000 év legmelegebb nyarának mondható a tavalyi - ezt részben a fák gyűrűinek elemzésein alapul - és a jelenlegi hónapban a kontinens néhány részén a hőmérséklet már a 40 fokot is meghaladta - írja a Reuters.
Az év trendjeit, az év különböző időszakaiban tapasztalható kedvezőtlen időjárási viszonyok befolyásolták és az egymást követő szélsőséges események számos elsődleges fontosságú növényt érintettek
- áll a közleményben. A bortermelés több mint 17 százalékkal esett vissza az őszig tartó forró nyári hőmérséklet miatt, míg a központi régiókban az olívaolaj-gyártók a tavaszi virágzási szezonban a hűvös, párás körülmények miatt nem tudtak megfelelően termelni.
A gyümölcstermést a jégeső, a viharok és a tavaszi fagyok nehezítették - tette hozzá az ISTAT. A nyár közeledtével Olaszország déli részén, valamint Szicília és Szardínia szigetein már az aszály okoz komoly gondokat - írta a Coldiretti közleményében. Az olasz gazdálkodók februárban csatlakoztak az Európai Unióban zajló tüntetésekhez az alacsony terményárak, a növekvő költségek, az olcsó import és a fenntarthatóbb mezőgazdaságot célzó uniós intézkedések ellen. Olaszország azon hat ország között van, akik hétfőn megszavazták az EU zászlóshajó-politikáját, amely megköveteli a tagállamoktól, hogy 2030-ig olyan intézkedéseket vezessenek be, amelyek segítenek helyreállítani a természetes környezetet, szárazföldön és tengeren egyaránt.