agrarszektor.hu • 2024. június 20. 08:14
Az Agreste 2024. június 1-jén kiadott előrejelzése szerint az idei francia cseresznyetermés 37 ezer tonna körül alakul (28,6 ezer tonna frisspiaci és 8,4 ezer tonna ipari cseresznye), ami 10%-os növekedést jelent a tavalyi évben betakarított volumenhez képest, és 21%-kal múlja felül a 2019-2023 közötti időszak ötéves átlagát. Ezt a bővülést az Agreste a májusi, meglehetősen kedvezőtlen időjárási viszonyok ellenére is fenntartja, és megjegyzi, hogy a terméshozamok növekedése az összes főbb termőtájon észlelhető.
Occitanie: a teljes francia cseresznyetermés 17%-át adó körzetben a májusi rossz időjárás jelentősen rontotta ugyan a korai fajták gyümölcsminőségét (olyannyira, hogy a betakarítást egyes régiókban meg is kellett szakítani), de összességében a tavalyinál 1%-kal nagyobb termőterületről (1400 hektár) körülbelül 5,9 ezer tonna étkezési és 1,4 ezer tonna ipari felhasználású gyümölcs betakarítása várható. Ez összesen 7200 tonna, ami 12%-kal nagyobb a 2023-as termésnél, és 14%-kal múlja felül az előző öt év átlagát - írja a FruitVeb.
Auvergne-Rhône-Alpes: a második legnagyobb, összesen 2400 hektáros francia termesztőkörzetben (a francia termés 28%-a) is komoly gyümölcsrepedést okozott a májusi időjárás, és a gyümölcshús-szilárdsággal is voltak problémák. A termőterület a tavalyi évhez képest 4%-kal csökkent, de még így is 10,9 ezer tonna étkezési és 600 tonna ipari gyümölcs betakarítását prognosztizálják. Elsősorban a kései fajtáknak köszönhető, hogy a 11,5 ezer tonnás termés 10%-kal meghaladja majd a 2023-ban betakarított mennyiséget.
Provence-Alpes-Côte d'Azur: a legfontosabb francia cseresznyetermő körzetben, a 2300 hektáros ültetvényterülettel rendelkező, a teljes francia termés 36%-át adó PACA régióban 1%-kal zsugorodott ugyan a termőterület, de a májusi rossz időjárás miatti veszteségek ellenére is 8 ezer tonna frisspiaci és 5,7 ezer tonna ipari cseresznye betakarítása várható. Az összesen 13,7 ezer tonnás termés 9%-kal nagyobb, mint tavaly, az utóbbi 5 év átlagát pedig 40%-kal múlja felül.
Az idei cseresznyeszezon május végéig tartó időszakában a gyümölcs kínálatát jelentősen visszavetette a kedvezőtlen időjárás, ami magasabb árakat eredményezett. A hűvös-csapadékos idő és a magasabb árak miatt a kereslet is csökkent, ami a korai fajták értékesítését visszavetette. Ennek megfelelően csaknem a felére csökkent a Spanyolországból importált cseresznye mennyisége a francia nagybani piacokon, ami így körülbelül egy szintre került az ötéves átlaggal (2023-ban nőtt meg jelentősen a spanyol import volumene).