agrarszektor.hu • 2024. június 25. 11:01
Dánia a világ egyik első mezőgazdasági széndioxid-adója keretében közterhet vezet be a mezőgazdasági üzemek kibocsátására, ami segít a skandináv országnak elérni a 2030-ra kitűzött éghajlati célját - írja a Bloomberg.
A dán kormány hétfőn közölte, hogy a mezőgazdasági termelőknek 2030-tól 300 koronát (43 dollárt) kell majd fizetniük a kibocsátott CO2-egyenérték tonnánként. Öt évvel később az adó tonnánként 750 koronára emelkedik, bár a gazdálkodók magasabb adókedvezményekben részesülnek.
Új-Zélandon is felmerült, de elhalasztották
Dánia a világ egyik első olyan országa lesz, amely ilyen intézkedéseket vezet be. Új-Zéland, amelynek tervezett adója inspirálta a skandináv országot, a hónap elején közölte, hogy legkésőbb 2030-ig elhalasztja a mezőgazdasági kibocsátási adó bevezetésére vonatkozó terveit.
Dánia terve a becslések szerint 2030-ra 1,8 millió tonna szén-dioxiddal csökkenti a kibocsátást, ami lehetővé teszi az ország számára, hogy teljesítse az arra az évre kitűzött 70%-os kibocsátáscsökkentési célját.
Az adó mellett a kormány 40 milliárd korona értékű támogatást is bevezet az átállás támogatására.
Kis ország, nagy kibocsátó
Az adóról február óta folynak a tárgyalások a mezőgazdasági termelőket és az élelmiszeripart képviselő szervek, az ország természetvédelmi szervezete és a dán kormány részvételével, akik a kormány által felkért tanácsadó csoport által előterjesztett adózási modelleket értékelték.
A sertéshús és tejtermékek nagy exportőrének számító Dánia mezőgazdasága a skandináv országok egyik legnagyobb kibocsátója. A tanácsadó csoport szerint beavatkozás nélkül 2030-ban a dán kibocsátás 46%-a a mezőgazdaságra hárulna.