Bár nehezen számszerűsíthető és függ az aktuális gazdasági helyzettől is, az extrém meleg minden olyan tevékenységet befolyásolhat, ahol jelen van az ember: a forróság hatására a munkavállalók kevésbé éberek, termelékenyek - mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Nem szokatlan, hogy nyáron 33-34 fölé is emelkedik a hőmérséklet, de jelenleg már közel két hete efölötti értékeket mérhetünk hazánkban, az előrejelzések alapján pedig még egy hétig biztosan nem lesz sokkal hűvösebb. Hosszú időn keresztül tart a hőség, ez jelentős gondokat okozhat a magyar gazdaságban.
Veszélyben a mezőgazdaság
Az időjárásnak jelentős hatása van a mezőgazdaságra, amint ezt már hazánkban is megtapasztalhattuk, például a 2022-ben. Két évvel ezelőtt hasonlóan forró és száraz volt a nyár, ami nagymértékű károkat okozott, főként az Alföldön. Emiatt a mezőgazdaság növekedés hozzájárulása a GDP-hez mínusz 0,9 százalékpont lett. Nagy valószínűséggel az idei extrém meleg is negatív hatással lesz a mezőgazdaságra, szemben például az építőiparral, a mezőgazdaság esetében nem nem pótolható a kiesés.
Ágazatok, amik jól járnak a hőségben
Akadnak azonban olyan ágazatok, amelyekre kimondottan pozitív hatással van a nagy meleg. Ilyenkor egyre többen keresik a jégkrémeket, az üdítőket, vagy éppen a légkondicionáló berendezéseket és a vendéglátó helyek is nagyobb forgalomnak örvendhetnek. A turizmus ágazata idén kimondottan jól teljesít, májusban több, mint 10 százalékkal nőtt a vendégek és a vendégéjszakák száma.
Kihívások
Előrejelzések szerit a jelenlegi hőhullám nem egyedi eset lesz a jövőre tekintve. A klímaváltozás következtében a következő 25-50 évben az átlaghőmérséklet 0,5-3-0 Celsius-fokkal fog növekedni, ami jelentősen fogja érinteni a mezőgazdaságot. Regős Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos feladat a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, véleménye szerint olyan fajtákat kell választani, amelyek jobban tolerálják a meleget, emellett pedig az öntözést is fejleszteni kell.
Van olyan ágazat, ahol a klímaváltozásra való felkészülést nagyon komolyan kell venni, és az ágazat jövője múlik rajta, míg más ágazatokban ez a szerep sokkal kisebb, sokkal kevésbé jelent nagy kihívást.
- fogalmazott az elemző.