Az orosz mezőgazdasági minisztérium legutóbbi, áprilisban készült és a múlt héten is fenntartott becslése szerint az orosz gabonatermés 2024-ben 132 millió tonna lesz, ami 9%-kal kevesebb a 2023-as 145 millió tonnánál, és 16%-kal a 2022-es rekordmennyiségű 158 millió tonnánál. A múlt héten Rosztov régióból olyan hír érkezett, hogy idén 38%-kal, 10 millió tonnára csökkenő gabonatermésre számítanak, mivel a tavaszi fagyokat hőséghullám követte - írta meg a Reuters.
A búza jó állapotban jött ki a télből, és a betakarítási kilátások kiválóak voltak, de most azt aratjuk le, ami még megmaradt
- mondta Szergej Szaszunov, a Rosztovi területen található Raszvet gazdaság vezető agronómusa. A szakember becslése szerint gazdasága a tavalyi mennyiségnek csak a felét takarította be idén.
Oroszország Vlagyimir Putyin elnök alatt a világ vezető búzaexportőrévé vált, köszönhetően a masszív állami támogatásnak, amelyet a Krím-félsziget 2014-es annektálása óta tartó, technológiára és berendezésekre vonatkozó nyugati szankciók ellenére vittek véghez. A mezőgazdasági fellendülés számos déli régiót, például Rosztovot is átalakította, és ma már a megművelt földek uralják ott a tájat, ami a régiók életszínvonalát is javította.
A globális felmelegedés Oroszországban új északi területeket nyitott meg a mezőgazdaság számára, de a szélsőséges időjárási viszonyok miatt a déli régiókban, például Rosztovban, a termésmennyiség ingadozó. Az orosz termelés csökkenésétől való félelem áprilisban a búza világpiaci árának emelkedéséhez járult hozzá, de júniusra a vártnál jobb orosz terméshozamok és a magasabb amerikai termelés reménye miatt a búzaárak nagyrészt visszaadták ezt a nyereséget. Ezek a remények azonban, lehet, koraiak voltak.
Az időjárási szélsőségek rengeteg kárt okoztak idén
Oroszország mezőgazdasági minisztere, Oksana Lut az aszályt jelölte meg fő tényezőként, amely arra kényszerítheti a kormányt, hogy felülvizsgálja idei gabonatermésre vonatkozó előrejelzését. Ezzel kapcsolatban Szergej Szaszunov elmondta, hogy március óta alig esett csapadék a térségükben. Rosztov régióban sok gazda a fagyokat okolja az alacsonyabb termésért, amelyek kora tavasszal elpusztították a fejlődő csírákat.
Egy kirovszki farmon a hőmérséklet május elején mínusz 4-5 Celsius-fokra csökkent. Ahogy a gazdaság helyettes vezetője, Nyikolaj Cserkezov fogalmazott, a mutatók kiválóak voltak, de aztán éghajlati kataklizma kezdődött. Mint mondta, a kukorica jelenleg nagyon szenved, a napraforgót pedig újra kellett vetniük.
A vártnál gyengébb termés várhatóan az infláció növekedésével fog járni a magas állami kiadások és a bérek növekedése közepette a túlfűtöttség jeleit mutató orosz gazdaságban. Az infláció egyébként már most 8,6%-os. Az Oroszország egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalatának számító Steppe, amely nemcsak Rosztovban, hanem két másik kulcsfontosságú mezőgazdasági régióban, Sztavropolban és Krasznodarban is rendelkezik földekkel, azt közölte, hogy a tavalyinál 10%-kal alacsonyabb gabonatermésre számítanak.
A Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég szerint a következő hetekben a kulcsfontosságú gabonatermelő régiókban a hőmérséklet 2-6 fokkal a normális felett fog maradni. Roman Vilfand, Oroszország vezető meteorológusa szerint az elkövetkező években Oroszország-szerte hosszabbak lesznek a szélsőségesen meleg időszakok, és gyakoribbá válnak az árvizek és hurrikánok.
A mezőgazdaság egy szabadtéri ágazat. Nem tudunk minden évben rekordokat dönteni
- mondta Nyikolaj Cserkezov.