Napjaink részévé vált az éghajlatváltozás, ami többek között azt eredményezi, hogy közember számára szokatlan időjárási jelenségek tapasztalhatóak Magyarországon is: tornádó, súlyos károkat okozó jégeső, sarki fény, szaharai por. A felsoroltakat testközelből, vagy legalábbis a közösségi médián keresztül bizonyára mindannyian észleltük már. Vajon normális-e, hogy hazánkban ilyen extrém időjárási körülmények figyelhetők meg? A hajdúböszörményi szakember, Kathy István meteorológus szerint habár a klímaváltozás Magyarországon is természetes folyamat, a végbemenetel módja mégis rendellenes - többek között ennek okairól is kérdezte a HAON a szakembert.
A felsorolt jelenségek korábban is előfordultak már, csak még nem dokumentáltuk őket ilyen számban. A ciklonok, amelyek többek között a szaharai port vagy saras esőt okozzák természetes jelenségnek számítanak - világított rá a meteorológus. A klímaváltozás szélsőségekkel jár, Kathy István pedig ezek közé sorolta az egyre tartósabb, egyre nagyobb kánikulával járó hőhullámokat, illetve a csapadékos, enyhe teleket is. Hozzátette,hogy arra is fel kell készülni, hogy nemcsak enyhe téllel kell majd szembenézni, hanem olyan hideggel is, amelyhez nem vagyunk hozzászokva. A meteorológus szerint a 36-37 fokos hőség egyre gyakrabban fordul majd elő hazánkban, ami a szív- és érrendszeri problémával küzdő emberek, idősek, frontérzékenyek számára komoly terhet jelenthet.
Az éghajlat folyamatosan változik. Nem is ez jelenti a problémát, hanem a változás mértéke és sebessége.
Felgyorsítottunk egy olyan folyamatot, aminek több ezer év alatt kellene lezajlania, és ez egyre gyorsabb lesz
- fogalmazott a hajdúböszörményi meteorológus. A szakember szerint alapvetően az a probléma, hogy olyan mértékben megkárosodott a Föld a profithajsza miatt, hogy a folyamat visszafordíthatatlan.
Ahhoz, hogy visszaszoruljon a felmelegedés, vagy legalábbis stagnáljon, véleményem szerint egyik napról a másikra le kellene állnia minden gyárnak, a tömegközlekedésnek, és az összes olyan folyamatnak, amelyet ember irányít. Ez persze lehetetlen
- vélekedett Kathy István.
Érdekes jelenségek
A meteorológus úgy véli, bármennyire is hihetetlen, de nem szokatlan jelenség hazánkban sem a sarki fény: a Napnak van egyfajta ciklikussága, ami körülbelül 11 évet ölel fel, ilyenkor helyet cserél az égitest északi és déli pólusa. A Nap nemcsak fényt, hanem plazmaáramot és töltött részecskéket is kibocsát, és amikor nagyobb erővel érik el a Föld körüli magnetoszférát, akkor ionizálódnak, így alakul ki a sarki fény.
Ez annak köszönhető, hogy most vagyunk a 11 év azon periódusában, amikor a legerősebb a naptevékenység, és hatalmas napszél, illetve napkitörések jellemzik ezt az időszakot. A legerősebb sarki fényt egyébként az úgynevezett koronakitörés okozza, és egyszer detektáltak is egy ilyen esetet, amikor az Egyenlítőnél is lehetett látni a sarki fényt ennek hatására
- vélekedett Kathy István. Hozzátette, minél erősebb a napszél és erősebb az űrvihar, annál inkább észlelhető a jelenség a déli szélességeken is. Sajnálatos események viszont az egyre hevesebb. nagyobb viharok, pár héttel ezelőtt tornádót észleltek Szombathelyen. A szakember szerint régen is alakultak ki tölcsér alakú forgószélek, tehát nem példa nélküli jelenség hazánkban, ugyanakkor úgy látja, egyre nagyobb hőhullámok jönnek majd a következő években. Emiatt egyre nagyobb lesz a hőingadozás, melynek hatására pedig gyakoribb jelenség lehet a tornádó Magyarországon.