Sokan nem tudják, de a nyári gyepápolásnak is megvannak a maga titkai és trükkjei. Ezeket betartva azonban még a nyaralás alatt is egészséges és zöld maradhat a gyepünk otthon. És hogy melyek ezek a titkok?
- Rendszeres nyírás: A gyep nyáron gyorsabban nő, ezért fontos, hogy rendszeresen nyírjuk az optimális magasság megtartásához.
- Megfelelő vágási magasság: Nyáron célszerű a füvet egy kicsit hosszabbra hagyni, így kevesebb víz párolog el, a talaj is árnyékosabb marad, ami védi a kiszáradástól. Emellett a fű mélyebb gyökérzetet fejleszt. A túl hosszú fű viszont több vizet igényel és a gyep a betegségekre is hajlamosabbá válik. Az ideális vágási magasság 5-7 cm.
- Hőségben kerüljük a fűnyírást: Érdemes inkább kora reggel vagy késő este lenyírni a füvet, amikor hűvösebb van. Így megvédjük a gyepet a hőstressztől és a kiégéstől.
- Használjunk mulcsozó fűnyírót: A modern, 3 az 1-ben funkcióval rendelkező fűnyírók egyetlen készülékben egyesítik a vágást, a gyűjtést és a mulcsozást. Mulcsozáskor a fűnyesedéket finomra aprítja és nyírás közben szétteríti a gyepen. Így a talajt tápanyaggal látja el, megvédi a közvetlen napfénytől és a kiszáradástól. Ügyeljünk arra, hogy a fűnyíró kései élesek legyenek, mert a tompa kések kitéphetik a füvet, és fogékonyabbá tehetik a betegségekre.
- Válasszunk megfelelő vetőmagot: Érdemes kifejezetten száraz körülményekre kifejlesztett, hőtűrő gyepmagot vetni. Ezek a magkeverékek hő- és szárazságtűrő fűfélékből állnak, kevés víz mellett is jól fejlődnek, és strapabíróak. Az árnyékos területeken viszont azzal a problémával találkozunk, hogy a kevés napfény gyenge növekedést eredményez, és még nyáron is fokozottan hajlamos a gyep a mohaképződésre. Ebben az esetben olyan árnyéktűrő gyepfajták ajánlottak, amelyek megbirkóznak az árnyékos fényviszonyokkal. Ez a magkeverék olyan fűféléket tartalmaz, amelyek még gyenge napsütésben is jól fejlődnek, sűrűn elágaznak, és egyenletes, zöld gyepet alkotnak.
- Használjunk lassan oldódó műtrágyát: A lassan oldódó műtrágyák, hosszabb időn keresztül, folyamatosan látják el a gyepet a szükséges tápanyagokkal, mint a nitrogén, a foszfát és a kálium-oxid. Ezáltal a gyep megerősödik és ellenállóbbá válik a szárazsággal szemben.
- Öntözzünk ritkán, de alaposan: A víz így mélyen hatol be a talajba, és nem tud olyan gyorsan elpárologni. Ezzel az öntözéssel elősegítjük a mélyebb gyökérzet kialakulását, ami ellenállóbbá teszi a gyepet a hőséggel és a szárazsággal szemben.
- Öntözés a megfelelő időben: Ha megfelelő időben öntözünk, azzal szintén vizet takaríthatunk meg. A tikkasztó déli hőségben a víz nagy része elpárolog, mielőtt elérné a gyökereket. Nyáron általában még este is meleg a talaj, ezért még ilyenkor is sok víz párolog el. Az öntözés optimális időpontja ezért az éjszaka vagy a kora reggeli órákban, 4-6 óra körül van. Ilyenkor a leghűvösebb talaj, és több vizet tud magába szívni.
- Figyeljünk a gyepre: Figyeljünk a szárazság okozta stressz jeleire, például a kiszáradt fűszálakra vagy a barna foltokra. Ha ezt tapasztaljuk, öntözzük meg a füvet. Figyeljünk a kártevőkre és betegségekre is, és azonnal kezeljük a problémát, mivel a gyep már a nyári hőség miatt is különösen érzékeny.
- Nyaralás előtt: Az elutazás napján vagy röviddel előtte nyírjuk le a füvet, így a távollétünk alatt is gondozott lesz a pázsit. Távolítsuk el a gyomokat a nyaralás előtt, hogy azok ne vegyenek el további tápanyagokat és vizet a fű elől.
Gyepápolás a nyaralás alatt
Attól még, hogy elmegyünk nyaralni, nem kell elhanyagolni a gyepünket. Néhány egyszerű trükkel távollétünkben is gondoskodhatunk pázsitunk egészségéről és szépségéről.
- Kérjünk segítséget a szomszédoktól: Hosszabb nyaralás esetén kérjünk segítséget a gyep gondozására, öntözésére, hogy megőrizzük annak jó állapotát.
- Robotfűnyíró: Egy robotfűnyíró megfelelően tud gondoskodni a gyepről még a nyaralásunk alatt is. Ebben az esetben is érdemes azonban megkérni valakit, hogy nézzen rá a robotfűnyíróra, hogy megfelelően működik-e.
- Öntözőrendszer: További megoldás lehet, ha a távollétünkben egy automata öntözőrendszer gondoskodik a gyep megfelelő öntözéséről.
Mi a teendő nyaralást követően?
A nyári szabadságot követően előfordulhat, hogy a gyeppel több tennivaló akad, hogy visszanyerje egészséges és ápolt megjelenését. Ennek során a következőkre kell figyelni:
- Fokozatosan nyírjuk le a füvet: Nyaralás után fokozatosan nyírjuk vissza a gyepet a normál magasságra. Soha ne vágjunk le egyszerre a fűmagasság egyharmadánál többet, mert az megterhelő a gyep számára.
- Javítsuk ki a csupasz foltokat: A gyepjavító keverékek segítségével a csupasz foltok gyorsan kijavíthatóak.
- És végül alaposan öntözzük meg a gyepet: Ez segít újraéleszteni a száraz foltokat és elősegíti az egészséges növekedést.