Az i2connect egy, az Európai Unió H2020-as program keretében finanszírozott projekt, amely az interaktív innovációs folyamatokat támogatja az európai mezőgazdaságban és erdőgazdálkodásban. Az i2connect projekt célja a mezőgazdaság kihívásaira választ adó, az interaktív innovációs folyamatokat támogató és az innovációt elősegítő tanácsadók kompetenciáinak fejlesztése. Ez a segítségnyújtás tudatosságot, új eszközöket és módszereket, motivációt és szervezési kompetencia-fejlesztést igényel a tanácsadóktól - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Az innováció és az innovatív folyamatok mindig is a tanácsadói munka részét képezték. Míg a múltban az új termelés-technikákra, a kutatási eredmények bevezetésére, addig manapság egyre inkább a termelési költségek csökkentésére, illetve a támogatások optimalizálására irányuló módszerekre összpontosítanak az agrárium szereplői.
Ma már széleskörben elfogadott, hogy a szakemberek a saját munkájukból (legyen az elméleti vagy gyakorlati), a helyi szintű kiscsoportban szerzett tapasztalatokból és a különböző információs csatornákon keresztül jutnak tudáshoz. Az agráriumban az érdekeltek köre kibővült az értékláncok képviselőivel, a fogyasztókkal, a nem kormányzati szervezetekkel és a kutatókkal (AKIS-Agrártudás és Innovációs Rendszer szereplői). Ez új perspektívát kínál a tanácsadók számára: vagyis a klasszikus értelemben vett tanácsadói szerep a tudásközvetítő, tudásmegosztó, tudásáramoltató szerepével bővül ki. Mindezek okán egyre több tanácsadóra lesz szükség az úgynevezett többszereplős (multi actor approach) innovációs folyamatok támogatásához, amelyet az EU és az adott ország együtt finanszíroz, pl. EIP-AGRI Operatív Csoportok formájában. Az i2connect projekt által az innovációt támogató tanácsadók számára kínált képzések a többszereplős innovációs folyamatokban betöltött szerepre összpontosítanak, azokat fejlesztik.
Az i2connect projekt egyik célja az európai mezőgazdaság és erdőgazdálkodás kihívásaira válaszoló interaktív innovációs folyamatokat támogató és az innovációt elősegítő tanácsadók kompetenciáinak fejlesztése. Ez a segítségnyújtás tudatosságot, új eszközöket és módszereket, motivációt és szervezési kompetencia-fejlesztést nyújt a tanácsadók számára.