Haszon lehet a genetikából: megosztanák egymással az országok a tudást

agrarszektor.hu2024. augusztus 13. 14:31

A magyar elnökségi delegáció képviseli az Európai Uniót azon a montreali tárgyaláson, ahol a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a világ országai egy többoldalú haszonmegosztási rendszer kialakításáról egyeztetnek a genetikai erőforrásokból nyert ún. digitális szekvencia információk kapcsán. Ilyen információk felhasználása tette többek között lehetővé a COVID-vakcinák rekordgyorsasággal történt kifejlesztését is.

A mechanizmus és a hozzá kapcsolódó pénzügyi alap elsődleges célja a biodiverzitás védelmének és fenntarthatóságának finanszírozásához új források mozgósítása, különösen a világ fejlődő régiói számára. A rendszer segítségével generált pénzügyi források a tervek szerint egy nemzetközi alapba kerülnének, és az összegyűjtött pénz a biológiai sokféleség megőrzését célzó tevékenységek, projektek finanszírozását biztosítaná - írja közleményében az Agrárminisztérium.

A biológiai sokféleségről szóló egyezmény tagországainak részvételével megalakult nemzetközi szakértői munkacsoport 2024. augusztus 12. és 16. között ülésezik a kanadai Montrealban. A tárgyalás célja, hogy kidolgozza a többoldalú mechanizmus és a globális pénzügyi alap működtetésének lehetőségeit. Az ülés eredményeképpen megfogalmazásra kerülő javaslatcsomagról a végleges döntést az idén októberben megrendezésre kerülő ENSZ Biodiverzitás csúcstalálkozója (COP16) hozza meg. Amennyiben a csúcstalálkozón a világ országai elfogadják a felterjesztett javaslatcsomagot, a többoldalú mechanizmus és globális pénzügyi alap várhatóan jelentős forrásokat fog mozgósítani a biológiai sokféleség megőrzésére világszerte, támogatva ezzel a biodiverzitás megőrzésére vonatkozó, 2030-ig szóló globális stratégia végrehajtását.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
biodiverzitás, stratégia, ensz, fenntarthatóság, globális-felmelegedés, tárgyalás, globális, digitális, biológiai-sokféleség, biológiai, világ,