agrarszektor.hu • 2024. augusztus 13. 09:28
A Lengyel Statisztikai Hivatal (GUS) szakértőinek értékelése szerint az elmúlt tél nem okozott jelentős károkat a gyümölcsösökben. Az év első hónapjaiban tapasztalható, az átlagosnál melegebb időjárási körülmények azonban jelentősen felgyorsították a vegetációt, és a gyümölcsfák fenológiai fejlődése a szokásosnál körülbelül 2-3 héttel előrébb járt, mint a korábbi években. Ezért az áprilisi, majd a májusi fagyhullámok igen jelentős károkat okozta a gyümölcsösökben. A késő tavaszi és a kora nyári időszak nagy mennyiségű csapadékot hozott, ami növelte a kártevők és betegségek okozta nyomást. Ugyanakkor az ország egyes régióiban túl kevés csapadék hullott, ami kedvezőtlenül befolyásolta a várható gyümölcsméretet.
Mindezek eredményeként Lengyelország különböző régióiban nagyon nagy különbségek tapasztalhatók a terméshozamokban, általánosságban azonban a gyümölcsösökre vonatkozó becslések az átlagosnál jóval kisebb termést jeleznek különösen a korai gyümölcsök esetében. A később érő gyümölcsök esetében a végső termésmennyiség a következő hetek időjárási viszonyaitól függ - olvasható a FruitVeb oldalán.
A GUS a lengyel almatermést a WAPA prognózisával csaknem megegyezően valamivel több mint 3,2 millió tonnára becsüli, ami közel 18 százalékkal kevesebb a tavaly betakarított mennyiségnél (3,9 millió tonna). A körtetermésre vonatkozó GUS előrejelzés 74,2 ezer tonnát valószínűsít, ami 6%-os csökkenést jelent az előző évhez képest (79 ezer tonna). A szilva mennyiségét a GUS 106,2 ezer tonnára becsüli, ami 16%-kal kevesebb, mint a tavalyi 127 ezer tonna.
Meggynél a GUS prognózisában 127 ezer tonna szerepel, ami 25%-os csökkenést jelent a 2023-as 169 ezer tonnához képest. A cseresznye idei volumenét 52,1 ezer tonna körül valószínűsítik, ez 24%-kal marad el az előző évben betakarított 69 ezer tonnától. A többi fán termő gyümölcsfaj (őszibarack, kajszibarack és dió) összesített termése 14,4 ezer tonna körül alakul, ami 27%-kal lesz kevesebb az egy évvel korábbinál.