Az enyhe telek sok szempontból rosszat tesznek kertünknek. Komolyabb fagy híján nem ritkulnak meg, pusztulnak el a kórokozók és kártevők, így már tavasszal az első nemzedékük is nagyobb egyedszámmal indul. Az enyhe tél miatt hamarabb rügyeznek és virágoznak a gyümölcsfák, emiatt egy fagyos éjszaka is megsemmisítheti a virágokat, lenullázhatja a termést. A hazai kultúrflóra is átalakulóban van, a babért például akár szoliter kerti cserjeként, vagy akár sövényként is egész évben a kertben tarthatjuk. Ez annyiban örvendetes, hogy a gyógy-, és fűszernövények sorában viszonylag kevés a cserje, és itt van egy, ami az utóbbi évek telei alapján már hazánkban is téltűrőnek bizonyul, örökzöld, szép zöldtömeget ad, és haszonnövény is, hiszen levele kedvelt fűszer, és gyógynövény.
A babér levelének illóolaja alkalmazható reumás és ízületi fájdalmakra, rándulásra jó hatású. A babérlevél olaját házilag is kivonhatjuk úgy, hogy enyhén felmelegített olívaolajba tesszük a babérleveleket, és idővel kész a babérolajos olívaolajunk. A babérlevél illóolajainak köszönhetően antibakteriális és gombaölő hatása is van.
Dísz, gyógy- és fűszernövény
A babér, teljes magyar nevén nemes babér (Laurus nobilis) egy örökzöld növény, melynek leveleit évezredek óta használják fűszerként. Története az ókorba nyúlik vissza. A görögök és a rómaiak szent növényként tisztelték, és számos kultúrában a győzelem, a dicsőség és a halhatatlanság szimbólumának tekintették. A babérkoszorú a költők, a hősök és a győztesek jelkép volt. Fűszerként való felhasználása is ősi eredetű. A Földközi-tenger térségében őshonos növény, és az itt élő népek már korán felfedezték jellegzetes aromáját és ízét. A babérlevelet számos ételhez hozzáadták, hogy fokozzák azok ízét és aromáját.
A babér nemcsak ízletes, de számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik. Levelei illóolajokat, antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaznak. A babérlevél fokozhatja az emésztőnedvek termelődését és segíthet enyhíteni a puffadást és a görcsöket. Egyes kutatások szerint a babér segíthet csökkenteni a vércukorszintet. A babérban található antioxidánsok és gyulladáscsökkentő hatóanyagok is hasznosak a szervezetben.
Bár a babér számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, nagy mennyiségben fogyasztva emésztési problémákat okozhat. Terhes nőknek és szoptató anyáknak nem ajánlott a fogyasztása. A babérlevél íze kesernyés, fűszeres és kissé fanyar. Az ételeknek jellegzetes aromát ad, és jól kombinálható más fűszerekkel, például a fokhagymával, a rozmaringgal és a borssal. A babérlevelet számos ételhez használhatjuk, klasszikus fűszere a leveseknek és a főzelékeknek. Gyakran használják húsok pácolásához és sütéséhez.
Könnyen termeszthető
A babér mediterrán eredetű növény, így meleg és napos helyet igényel a kertben. A babér szereti a jó vízelvezetésű talajt és a rendszeres öntözést. Tehát legyen nedves a talaj, de ne álljon meg a víz benne. Amennyiben dézsásként tartjuk és bent teleltetjük a régi módszer szerint, akkor is világos helyet és 5-12 fok körüli hőmérsékletet igényel. Télen se feledjük el néha megöntözni, hiszen örökzöld lévén a levelei télen is párologtatnak és szükségük van emiatt némi víz utánpótlásra. Ha a kertben hagyjuk télire akkor lehetőleg fal melletti, déli fekvésű védett helyet keressünk számára.
Takarni csak akkor szükséges, ha az előrejelzés szerint több napon keresztül a hőmérséklet éjjel-nappal fagypont alá süllyed. Ekkor egyszerűen be lehet tekerni agroszövettel, mely jól szellőzik, átengedi a fényt, és akár 3-4 fokkal melegebbet képes tartani a növény körül a külső hőmérséklethez képest. Érdemes olyan tövekről szedett hajtásokkal szaporítani, amelyek már sok éve kint telelnek hazánkban, hiszen így elősegítjük a faj pozitív szelekcióját, és a jó téltűrő változatok kezdenek majd elterjedni.