A pályázati felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat a pályázati felhívás érintett fejezetének megjelölésével várják 2024. október 10. napjáig a kap.gov.hu oldalon kialakított „Felhívások társadalmi egyeztetése 2023-2027” felületen keresztül. A pályázati felhívás tervezete szerint a kedvezményezettek körét a pályázati felhívás tervezet jelentősen lecsökkentette a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervhez (KAP ST) képest - írja a NAK. A KAP ST alapján a kedvezményezettek köre:
- jogi személyiségű vállalkozások
- jogi személyiség nélküli vállalkozások
- költségvetési szervek és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek (helyi önkormányzati költségvetési irányító és költségvetési szervek)
- egyesületek
- jogi személyiségű nonprofit szervezetek (egyházi jogi személyek, alapítványok, nonprofit gazdasági társaságok).
Ezzel szemben a pályázati felhívás tervezete szerint támogatást csak vidéki térségben működő települési önkormányzat - településeket közvetlenül összekötő, már meglévő külterületi helyi közút fejlesztésére a két érintett önkormányzat konzorciuma - nyújthat be. A pályázati felhívás tervezete szerint továbbá csak az önkormányzati tulajdonú vagy önkormányzati vagyonkezelésben lévő külterületi, helyrajzi számmal ellátott, már meglévő:
I. szilárd burkolattal nem rendelkező utak, termett talajú helyi közutak (a továbbiakban: földutak):
a) stabilizálása és/vagy alépítményeinek kialakítása;
b) stabilizálása és/vagy alépítményeinek és szilárd burkolatának kialakítása;
c) szilárd burkolatának kialakítása.
II. szilárd burkolattal rendelkező helyi közutak:
a) alépítményeinek és szilárd burkolatának felújítása, korszerűsítése, átépítése;
b) burkolatának megerősítése, szélesítése, korszerűsítése
támogatható.
A pályázati felhívás tervezete szerint tehát a KAP ST-ben foglaltakkal ellentétben sem az erdőgazdálkodók, sem pedig a használatukban lévő külterületi utak nem jogosultak a támogatásra. A NAK észrevételt kíván tenni a jogosultsági feltételek szűkítése miatt.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege:
- egyéni művelet esetén legfeljebb 150.000.000 Ft,
- konzorciumi formában végrehajtott művelet esetén legfeljebb 200 millió Ft önkormányzatonként, de összesen legfeljebb 300 millió Ft.
A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 95 %-a.