Oroszország kulcsfontosságú tranzitország a fontosabb kazah exporttermékek, például az olaj és az urán számára. A kereskedelmi feszültségek miatt a piaci szereplők aggódhatnak ezen áruk folyamatos ellátása miatt. Az orosz állami mezőgazdasági felügyelet a múlt héten jelentette be, hogy a továbbiakban nem fogja kiállítani a Kazahsztánból származó gabonára, gabonatermékekre, napraforgómagra, paradicsomra és paprikára vonatkozó növény-egészségügyi bizonyítványoka.
A kazah kormány bizonyítékot kért Oroszországtól az állítólagos jogsértésekről. A kazah állami vasúttársaság ugyanakkor azt közölte, hogy a gabonaexport Oroszországon keresztül folytatódik, sőt ebben a hónapban még növekedni is fog.
A piaci szereplők szerint azonban Oroszország döntése befolyásolta a szállításokat. Jevgenyij Karabanov, a gabonaszövetség analitikai vezetője szerint a kialakult helyzetet még nem oldották meg. A (gabona)tranzit továbbra is olyan útvonalakon halad, ahol a rakományokat nem kell kirakodni az egyik szállítóeszközről, és átrakodni egy másikra, vagyis például a balti országokba, Azerbajdzsánba, Fehéroroszországba.
Jevgenyij Karabanov hozzátette, hogy a kazah gabonaszállítmányokat már nem szállítják orosz kikötőkön keresztül. Mint mondta, érkeztek már be panaszok olyan vállalatoktól, amelyek rizst és kukoricát szállítanak - és amelyekről az orosz állami mezőgazdasági felügyelet levelében nem esett szó - Kazahsztánból Oroszországba. A hírek szerint az ilyen termékekkel megrakott teherautókat a határon visszafordítják.
Egy névtelenséget kérő orosz ipari forrás megerősítette, hogy problémák vannak a kazah tranzitforgalommal. A forrás megosztott egy dokumentumot, amely felsorolja azokat a termékeket, amelyek behozatalát megtiltották, ha rendelkeznek kazah növény-egészségügyi bizonyítványokkal. A lista nemcsak az összes főbb gabonafélét tartalmazza, hanem a búzalisztet, a kukoricát, a rizst, a szójababot, a lencsét, egyes dióféléket és a dinnyét is.
A kazah mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint az orosz korlátozások szeptember 23-i életbe lépése óta Kazahsztán 204 ezer tonna ilyen terméket szállított Oroszországba, és ennek mindössze 0,3%-át utasították vissza a határon. A minisztérium azt is közölte, hogy a két ország mezőgazdasági biztonsági felügyelősége szerdán megbeszéléseket folytatott az ügyben, és azokat folytatni fogja.