agrarszektor.hu • 2024. október 14. 12:29
A szőrmefarmok potenciális veszélyforrást jelenthetnek a jövőbeli világjárványok kialakulásában - figyelmeztetnek a kutatók egy új tanulmányban. A Kínában végzett vizsgálat szerint a bundájukért tenyésztett állatok, mint a nyércek, mosómedvék és rókák, olyan vírusok hordozói lehetnek, amelyek képesek átterjedni az emberre - írja a Nature.
A Nature folyóiratban közzétett tanulmány a kínai prémes állatok által hordozott vírusok egyik legnagyobb szabású vizsgálatának eredményeit mutatja be. A kutatócsoport, amely a vizsgálatot végezte, a vírusok széles skáláját azonosította, köztük új kórokozókat és ismert vírusokat új gazdaszervezetekben.
A szőrmefarmok hidat képezhetnek az emberek és a vadon élő állatokban keringő vírusok között. Így történnek a világjárványok
- nyilatkozta Eddie Holmes, az ausztráliai Sydney Egyetem virológusa.
A kutatók 461 állat szövetmintáit vizsgálták, amelyek 2021 és 2024 között pusztultak el kínai farmokon. A minták többsége négy, kizárólag szőrméért tenyésztett fajból származott: nyérc, vörös róka, sarki róka és mosómedve kutya. Az elemzés során összesen 125 vírust azonosítottak, köztük számos influenzavírust és koronavírust. Ezek közül 36-ot még soha nem láttak korábban, és sokukat olyan fajokban találták meg, amelyekről korábban nem tudták, hogy gazdájuk lehetnek. Alice Hughes, a Hongkongi Egyetem természetvédelmi biológusa szerint az elemzés
rávilágít arra, hogy ezek az aggodalmak jogosak, és hogy az emberre nézve ismert kockázatot jelentő vírusok sokfélesége még nagyobb, mint eddig gondoltuk.
A szakértők szigorúbb biológiai biztonsági intézkedések sürgetnek a szőrmefarmok esetében. Javaslataik között szerepel az állatok karanténba helyezése, a túlzsúfoltság csökkentése, valamint a ketrecek tisztítására, a takarmány beszerzésére és a hulladékok ártalmatlanítására vonatkozó szabályok szigorítása. Mark Oaten, a Nemzetközi Szőrmeföderáció vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a gazdaságoknak a legmagasabb biológiai biztonsági előírások szerint kell működniük.
A prémet tenyésztők által tett megelőzési és felügyeleti intézkedések továbbra is a legjobb eszköztárat jelentik a lakosság egészségét fenyegető kockázatok további mérséklésére
- mondta. A kutatók mintegy három tucat vírust minősítettek a leginkább aggályosnak, mivel képesek a fajok között terjedni. A mosómedvék és a nyércek egyenként tíz ilyen magas kockázatú vírust hordoztak - a legtöbbet minden faj közül.
A szakértők szerint további vizsgálatokra van szükség a vírusok elterjedtségének felmérésére és annak megállapítására, hogy ezek a kórokozók valóban képesek-e megfertőzni az embereket. Ennek ellenére már most figyelmeztetnek, hogy az állattenyésztési ágazatban a legnagyobb a kockázata egy új, emberre veszélyes kórokozó megjelenésének.