agrarszektor.hu • 2024. október 19. 14:32
Szeptemberben Magyarországon újból megjelent a magas patogenitású madárinfluenza H5N1 altípusa, amelyet a Nébih laboratóriuma Hajdú-Bihar és Fejér megyékben azonosított elhullott nyári ludakból. Ezt követően Békés és Jász- Nagykun-Szolnok megyékben is igazolták a vírust. A hatóságok védőkörzeteket alakítottak ki az érintett területeken, és új korlátozó intézkedéseket is bevezettek, hogy megakadályozzák a vírus terjedését, miközben a madárinfluenza jelenlétét az egész ország területén folyamatosan figyelemmel kísérik.
Ahogyan korábban az Agrárszektor megírta, szeptemberben hazánkban is újból megjelent a magas patogenitású madárinfluenza vírus H5N1 altípusa, melyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Hajdú-Bihar és Fejér megyékben mutatott ki először, elhullott nyári lúdból. Alig néhány nappal a vadmadár esetek igazolása után már egy Békés megyei 25 ezer egyedet számláló pecsekenyekacsa állomány állt felszámolás alatt, igazolt madárinfluenza fertőzés miatt. Békés vármegyét követte a sorban Jász-Nagykun-Szolnok megye, ahol Öcsöd településen a Nébih laboratóriuma szintén a H5N1 altípusú, magas patogenitású madárinfluenza vírusát azonosította. A 2 500 példányból álló májhasznú lúdállományban a madárinfluenza gyanúja a telepen tapasztalt megnövekedett elhullás miatt merült fel.
A Nébih tájékoztatása szerint ezt követően már Csongrád-Csanád vármegyében is madárinfluenza jelenlétét azonosították. Pusztaszer településen egy 9500 egyedet számláló májhasznú kacsaállományt számoltak fel a szakemberek. Az érintett területeken a hatóságok a gazdaságok körül minden esetben 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet alakítottak ki.
Az eset után az állategészségügyi hatóság új korlátozó intézkedéseket vezetett be miszerint Magyarország teljes területén a jelenleg korlátozással érintett járások korlátozás alatt nem álló területére betelepítési engedély csak abban az esteben adható ki, ha a betelepített állományt az adott tartási helyről kizárólag azonnali vágásra szállítják ki. Ha a járvány továbbterjed, akkor az új intézkedés valamennyi érintett járás korlátozás alatt nem álló területén automatikusan életbe lép. Az intézkedés az érintett járásban lévő, valamennyi korlátozás alatt lévő terület feloldásáig vagy visszavonásig érvényes.
A legutóbbi jelentés szerint Hajdú-Bihar és Fejér megyei településeken igazolták a H5N1 altípusát. Az összesen több, mint 30 000 egyedet számláló hajdúnánási és mezőfalvai májhasznú, illetve tenyészkacsa telepeken az igerendszerei tünetek, a takarmány-és vízfogyasztás mennyisége, illetve a tojástermelés csökkenése miatt gyanakodtak a betegségre. Az érintett állományokat felszámolták.
Az elmúlt hetek eseményeiből jól látszik, hogy a vírus az ország bármely területén felütheti a fejét. A hatóság továbbra is kéri az állattartók együttműködését a fokozott járványvédelmi intézkedések betartásában. Mivel a betegség az ország különböző pontjain jelentkezett, így valószínű, hogy a vadon élő madarak játszanak szerepet a járvány terjedésében.
A Nébih tájékoztatás szerint a járványvédelmi előírások szigorú betartása és a vadon élő madarak elleni védekezés kiemelkedően fontos. Ennek érdekében csökkenteni kell a jármű- és személyforgalmat, és nemcsak a járványvédelmi előírások feltételeit kell biztosítani, hanem folyamatosan működtetni is szükséges azokat. A baromfikat zárt helyen kell etetni és itatni, továbbá a takarmányt és az alomanyagot is zárt helyen kell tárolni.