agrarszektor.hu • 2024. október 22. 09:01
Egyes északi boreális erdőkben megháromszorozódott, globális léptékben pedig 60 százalékkal nőtt az erdőtüzek miatt a légkörbe kerülő szén-dioxid mennyisége 2001 óta – derült ki a Science folyóiratban frissen megjelent elemzésből. A megnövekedett kibocsátás szorosan összefügg a hőhullámok és aszályok gyakoribbá válásával, valamint az északi területek átlagnál gyorsabb felmelegedésével is.
A University of East Anglia kutatóinak vezetésével készült tanulmány szerint az elmúlt két évtizedben 60 százalékkal nőtt az erdőtüzekből származó szén-dioxid mennyisége, az eurázsiai és észak-amerikai boreális erdőket magában foglaló területen pedig ez az érték csaknem megháromszorozódott. Emellett nemcsak az erdőtüzek kiterjedése, hanem azok súlyossága is aggasztóan nőtt az elmúlt két évtizedben, miközben a trópusi szavannákon keletkezett tüzek esetében csökkenés tapasztalható.
A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a megnövekedett kibocsátás szorosan összefügg a tüzek keletkezésének kedvező időjárási körülmények, így a hőhullámok, aszályok és a csökkent talajnedvesség gyakoribbá válásával, valamint az északi területek felmelegedésével is, amely kétszer olyan gyorsan zajlik, mint a globális átlag. A tüzek tehát egyre szárazabb, gyúlékonyabb vegetációt érintenek, és egyre több lakott területet is veszélyeztetnek, ahogy az átlaghőmérséklet növekszik és az aszályok gyakoribbá válnak.
Az erdőtüzek kiterjedésének és súlyosságának növekedése drámai mértékben növelte az erdőtüzekből származó szén-dioxid mennyiségét. Ezen túl a tüzek globális eloszlásában is meglepő változásokat észleltünk, amelyek elsősorban az éghajlatváltozás egyre növekvő hatásaira vezethetők vissza. Mindez óriási következményekkel jár a társadalom és a környezet számára. Munkánk megmutatja, hogy a tüzek egyre inkább ott keletkeznek, ahol nem szeretnénk – az erdőkben, ahol a legnagyobb veszélyt jelentik az emberekre és a létfontosságú széntárolókra
– hangsúlyozta az eredmények kapcsán Matthew Jones, a University of East Anglia munkatársa, a tanulmányi vezető szerzője.
Mint arra a szakértő is utalt, az erdőtelepítési és erdősítési programok éppen a szén-dioxid tárolásában és a globális felmelegedés mérséklésében töltenének be kulcsfontosságú szerepet, ennek sikerét azonban veszélyeztetik az egyre gyakoribb és súlyosabb erdőtüzek. Ezekkel a veszélyekkel szemben csak úgy oldható meg az erdei ökoszisztémák védelme, ha kordában tartjuk a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását és mielőbb hatékony lépéseket teszünk a zéró kibocsátás felé vezető úton.