Az orosz kormány a gabona kivitelének korlátozásával próbálja megfékezni a belföldi áremelkedést és az inflációt, amely részben a megnövekedett katonai kiadásoknak tudható be. Bár hivatalos kormányzati közlemény nem született, az orosz Gabonaexportőrök és -termelők szövetsége, a Rusgrain adott ki nyilatkozatot az új szabályokról. A szövetség közlése szerint ezentúl csak az orosz gabonavállalatok adhatnak el közvetlenül a külföldi vevőknek. A nemzetközi kereskedők kizárólag akkor vehetnek részt az exportban, ha hosszú távú átvételi megállapodásokkal rendelkeznek orosz cégekkel. Egy kormányzati forrás ugyanakkor megerősítette, hogy a Rusgrain valóban a hivatalos üzenetet közvetíti, és van erről megállapodása az orosz mezőgazdasági minisztériummal. A Rusgrain tájékoztatja a piacot, de nem szabályozza azt, vagyis bizonyos meghozott döntéseket közvetít a piaci szereplők felé.
Az új intézkedések kizárhatnak néhány nagy nemzetközi kereskedőt az orosz búza piacáról, bár nem tudni pontosan, mely cégeket érinti ez a korlátozás. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az orosz kormány hivatalosan nem erősítette meg a szakszervezet által bejelentett intézkedéseket.
A piaci szereplők körében jelentős a bizonytalanság. Egy európai kereskedő szerint összezavarta a piacot a sok félhivatalos bejelentés az orosz exportkorlátozásokról, anélkül, hogy a hatóságok részletes szabályozást tettek volna közzé. A zűrzavar október 22-én vált nyilvánvalóvá, amikor Banglades, az orosz búza egyik jelentős vásárlója megtartotta első nemzetközi tenderét a korlátozások bejelentése óta. A tenderen két olyan nemzetközi kereskedő is részt vett, akik a Rusgrain szerint nem szerepelnek az engedélyezett külföldi kereskedők listáján.
Az exportkorlátozások mellett az orosz kormány állítólag megemelte a gabonára kivetett exportadót, és nem hivatalos minimális értékesítési exportárat vezetett be. Ezek az intézkedések súrlódásokat okozhatnak az importőrökkel, köztük olyan politikai szövetségesekkel is, mint Egyiptom.
A helyzet komoly következményekkel járhat a globális gabonakereskedelemre nézve. Egy német kereskedő szerint az arab és afrikai vásárlóknak többet kell fizetniük a kritikus fontosságú élelmiszer-búzaimportért.