Így lesz csodaszép a kerted ősszel is: ezek a trükkök tényleg működnek

agrarszektor.hu2024. november 1. 17:01

Beköszöntött a november és egyre több a szürke, borongós, esős nap és egyre kevesebb a napsütéses órák száma is. Aki azt gondolja, hogy novemberben már nincs mit tenni a kertben, az bizony nagyot téved. Most kell csak rákapcsolni és még egy utolsó adag segítséggel megtámogatni növényeket, hogy azok át tudják vészelni a telet. Hogy miket kell még elvégezni a kertben? Ezt gyűjtötte össze a HelloVidék.

Ebben a hónapban nagyon örülhet, akinek van néhány örökzöld a kertjében, mivel így nem kell szomorkodnia a csupasz fák és bokrok láttán. A tévhitekkel ellentétben ugyanakkor a november egy nagyon mozgalmas hónap a kerti munkákat illetően. És bizony érdemes is tevékenykedni az udvaron, hiszen aki most körültekintően elvégzi a szükséges feladatokat, tavasszal learathatja munkája gyümölcsét.

Első körben érdemes összeírni, hogy milyen növények vannak a kertben, amik gondoskodásra szorulnak és listázni kell a teendőket. Sokan nem is gondolnák, hogy ez az egyszerű lépés mennyit tud segíteni a későbbiekben, hiszen így nem csak azt lehet beosztani, hogy miket kell csinálnunk a kertben, de könnyebb is lesz megtervezni, hogy mikor és mennyi időt tud rászánni ezekre az ember.

Elsősorban a virágoskertre kell összpontosítani

Talán itt akad a legtöbb tennivaló november hónapban. Elsőként a rózsákat kell ellátnia az embernek, vagyis el kell távolítani minden lehullott levelet, nem csak a rozsdával vagy egyéb betegséggel fertőzötteket. Ezzel le lehet csökkenteni a kockázatát annak, hogy a következő évben is fertőzöttek legyenek a rózsák. Ezzel együtt elérkezett az idő arra, hogy az ember felszámolja azokat a virágos növényeket, melyek nem bírják a téli fagyokat. Ilyen virág például a dália, kánna, gladiólusz, gumós begónia. A felszedett növények gumóit jó levegőző ládába kell begyűjteni és így tárolni a tél folyamán.

Ebben a hónapban foglalkozni kell a fákkal és a cserjékkel is

Itt az ideje, hogy a lombhullató fák és cserjék, valamint a gyümölcsfák és bokrok is metszésének is. Fontos, hogy az ember odafigyeljen arra, hogy legyen elég mulcs a megmetszett fák és cserjék alatt. Ha valaki friss csemetéket akar ültetni, akkor még nem késett el vele, arra viszont nagyon ügyelni kell, hogy az elültetett fa- vagy cserjecsemetéket ki kell karózni és közvetlenül a tövek köré kell mulcsot szórni.

A veteményesben is bőven van tennivaló

Itt az ideje felásni a veteményeskertet, ha az ember már betakarított belőle mindent. Ahol viszont tavaszi szüretelésre vetettek, ott érdemes fóliaalagúttal vagy fenyőgallytakarással védeni az ágyásokat. A cserépbe ültetett futó szamócát szélvédett, mérsékelten meleg helyre kell vinni, ahol azért még éri fény. Télen nagyon ritka locsolást kíván, de trágyázást nem igényel. Aki most vet petrezselymet, az tavasszal rohamosan növekedésnek indul és bőséges termésre lehet számítani. Novemberben egyébként lehet még vöröshagymát és zöldborsót, téli salátát, spenótot esetleg répát, de még fokhagymát is vetni.

Hogy mit tanácsol a profi?

Ha valaki szeretne valami komolyabbat is ültetni, mint az árvácska, vagy a díszkáposzta, az mezőgazdasági kosárba ültethet kék magyalt, tarka levelű sást, dérbabért, narancs borbolyát és erikát is. Egy-két ilyen összeültetéssel nagyon hangulatos, színes és egész télen zöld kompozíciót lehet összehozni bárhol a kertben - mondta el a témával kapcsolatban az Élménykertész.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
virág, téliesítés, ültetés, téli, fák, virágzás, kertészkedés, metszés, november, veteményes, veteményeskert, mulcsréteg, mulcsozás,