agrarszektor.hu • 2024. november 1. 12:58
2024-ben átlagosan a tavalyinál 10 százalékkal drágábban vették meg a krizantémot a kereskedők a termesztőktől. Mindezt azok után, hogy tavaly nem tudták érvényesíteni költségnövekedéseiket. A megtermelt virág mennyisége csökkenő tendenciát mutat, miközben az import folyamatosan jelen van, különösen Hollandiából.
A rendkívül rossz időjárási körülmények idén megnehezítették a krizantémtermesztők dolgát: júniusban és júliusban a szükséges 255 watt helyett júniusban és júliusban 600-700 watt besugárzás érkezett, ezért a virág erős árnyékolására volt szükség, ami persze többletköltség a kertészek számára - mondta el Kővári András, a Kővári Krizantém Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a nagy meleg és az intenzív fény hatására a krizantém nem tudott elegendő mennyiségű vizet felvenni, ezért rengeteg növény kiégett - olvasható a Világgazdaság oldalán.
Idén a piaci helyzetet a nagy kereslet jellemezte, ami a nyári bizonytalanságból is adódott. A sok fény és a magas hőmérséklet nyár végén is jellemző volt, ez pedig átverte növényeket, ezért később indult a bimbóképződés. Mivel a szeptember is erősen napsütéses volt, a bimbóképződés lelassult, és akkor mindenki kétségbe volt esve, hogy így hogy fog kinyílni a krizantém, és senki nem merte bevállalni a kereskedők felé konkrét szálmennyiséget - magyarázta Kővári András. Ez a helyzet eredményezte a hiányt, ami mostanra gyakorlatilag megszűnt, hiszen már kinyíltak a virágok és mindenki értékesíteni is tudta a krizantémot a kereskedők. A napokban már csak az az utolsó 15% kerül a piacra, amit a végfelhasználóknak közvetlenül értékesítenek.
Költségoldalon a növényvédőszer- és műtrágyaárak további emelkedése érintette kellemetlenül a termelőket, sokan vissza is fogták ezek vásárlását. A virágtermesztők helyzetét helyzetét nehezíti, hogy azokat a jó hatóanyagokat, amelyekkel meg tudták gyógyítani a krizantémokat, az Európai Unió kivonta a forgalomból. Jó hír viszont, hogy létezik egy szer, amelynek hatóanyagát az indiai neemfa kérgéből, termésének héjából nyerik, és biológiai rovarölőként hatásos a krizantémoknál, az egyéb kiskerti zöldségeknél, illetve gyümölcsöknél is. Az ezzel való permetezéskor ugyanis bejut rovarba, amelyik ettől egy állandó „jóllakottságot” érez, és befejezi a táplálkozást.
Csökkenő termelés, növekvő árak
Tavaly a krizantémtermelőknek nem sikerült a költségnövekedéseiket érvényesíteni, idén viszont feljebb tornászták áraikat: egy éve ilyenkor a szigetszentmiklósi Flora Hungaria Nagybani Virágpiacon 500 forintot kértek az első osztályú krizantémért - igaz, volt 450 forintos, akciós ár is - most pedig ez a hiány miatt felment 550 forintra, de volt olyan, aki 600 forintért kínálta a virágot. Ezt az árat a kereskedők meg is adták.
Az a trend viszont nem fordult az idén, hogy csökken a termesztés. Ebben a termelők elöregedésén kívül az is benne van, hogy például a sok takargatás miatt is elég munka- és energiaigényes a krizantém termesztése. De az is nagy stresszforrás a termelőknek, hogy vajon valóban az ünnepek előtti utolsó héten nyílnak-e ki a virágok. Kővári András szerint változtak a szokások is, manapság már kevesebb vágott virágot visznek a temetőkbe. Az viszont jó hír, hogy mostanában már nem a hagyományos, nagy virágút, hanem a kisebb virágú, csokros krizantémot keresik, ami egész évben jelen van a termesztésben.
Ahogyan az import is: Mindenszentek és halottak napja előtt a hazai 13-15 millió szál mellé még érkezik 5-6 millió szál Hollandiából is. Az éves krizantém-import 20-30 millió szál, ettől a hazai termesztés lemaradt - mondta Kővári András.
A stressz oldására a szakember az irányított termesztést javasolja, melynek az a lényege, hogy történjék is bármi, augusztus 20-án el kell kezdeni „altatni” a virágot este hattól másnap reggel hétig. Mégpedig úgy, hogy 14-21 napig fekete fóliával, vagy fekete agroszövettel betakarják a virágokat, amellyel kiváltják náluk a bimbóképződést. Innentől kezdve pedig nyugodtan aludhat a kertész - főleg, ha van fűtőberendezése is -, mert akkor a halottak napjára kinyílik minden virág.