A biogazdálkodás célja olyan fenntartható gazdálkodási rendszerek kialakítása, amelyek környezeti előnyöket kínálnak a hagyományos módszerekkel szemben. E rendszer előnyei közé tartozik, hogy a biotermékek szennyezőanyag-mentesek és gazdagabb beltartalmi értékekkel rendelkeznek, így az egészségesebb élelmiszerek előállítását szolgálják. A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. feladatai között szerepel a gazdálkodási előírások betartásának ellenőrzése és tanúsítása, valamint egy egyszerűsített bejelentkezési rendszer kialakítása, amely segíti a gazdálkodókat az átállási folyamatban.
A biogazdálkodás egy átállási időszakkal kezdődik, amely során a gazdálkodók magasabb támogatást kapnak, hiszen a termékeik még nem értékesíthetők biotermékként. A magyar támogatási rendszernek jelenleg két fő típusa van: beruházási- és területalapú támogatások, amelyek célja a biogazdálkodók anyagi támogatása. A napokban került meghirdetésre az új öt éves ciklusra vonatkozó területalapú támogatás. Ez egyrészt a jelenleg hagyományos gazdálkodási szabályok szerint művelt területek ökológiai művelés alá vonását segíti, másrészt pedig a már korábban ökológiai gazdálkodásra átállt területek fenntartásához nyújt támogatást, valamint részben fedezi az ilyen gazdálkodási mód többletköltségeit.
Újdonsága ennek a támogatási időszaknak, hogy eddig csak plusz pontokat kaptak a biogazdák, most kapnak plusz pénzt is, 10 százalékkal több támogatást kapnak, mint akik nem biogazdálkodási termékeket dolgoznak fel
- fogalmazott Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ügyvezetője. Jelenleg a mezőgazdasági területek körülbelül 6 százalékát alkotják a biogazdaságok, de a cél, hogy 2027-re 10 százalékra növekedjen ez az arány, ezzel közelítve az EU átlaghoz. A várakozások szerint a most induló támogatási rendszer elősegíti a biogazdálkodás fejlődését és forrást biztosít a célok eléréséhez.