Az Európai Politikai Tanulmányok Központjának (Ceps) kutatói által készített elemzés szerint 17 milliárdos összesen 3,3 milliárd euró uniós mezőgazdasági támogatáshoz jutott a vizsgált négyéves időszakban. A kedvezményezettek között olyan ismert nevek szerepelnek, mint Andrej Babiš volt cseh miniszterelnök, Sir James Dyson brit üzletember, valamint Guangchang Guo kínai befektető. A kutatók a tagállamok mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó adatait egy kereskedelmi cégadatbázissal összekapcsolva próbálták azonosítani a "végső kedvezményezetteket". Ez a módszer azonban nem tökéletes, hiszen a bonyolult tulajdonosi láncok és a hiányos adatok miatt nem lehetett minden esetben pontosan nyomon követni a pénz útját.
Több sebtől vérzik a Közös Agrárpolitika
Az uniós mezőgazdasági támogatások rendszere, a Közös Agrárpolitika (KAP) régóta vitatott téma az EU-n belül. A kritikusok szerint a jelenlegi rendszer nem veszi figyelembe a gazdálkodók valós szükségleteit, és inkább a nagyobb földterülettel rendelkezőknek kedvez. Benoît Biteau francia biogazdálkodó és volt európai parlamenti képviselő így fogalmazott:
Ez őrület. A gazdák túlnyomó többsége a megélhetésért küzd.
A szakértők arra is rámutattak, hogy a jelenlegi támogatási rendszer nem ösztönzi eléggé a környezetbarát gazdálkodást. Paul Behrens, a Leideni Egyetem kutatója szerint
az egészségesebb jövő érdekében gyors élelmiszeripari átállásra van szükségünk, és a támogatások jelentik a változás legnagyobb gazdasági mozgatórugóját.
A milliárdos kedvezményezettek többsége nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Sir James Dyson cége azonban közleményben hangsúlyozta, hogy jelentős összegeket fektetett be a fenntartható mezőgazdaságba, és számos munkahelyet teremtett. A Tönnies vállalat képviselője, Thomas Dosch elmondta, hogy támogatják az európai agrárpolitika átalakítását a környezetbarát gazdálkodás ösztönzése érdekében. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az esetleges változtatások nem vezethetnek élelmiszerhiányhoz vagy túlzottan magas árakhoz.