Ragadozó pókok bukkantak fel Magyarországon: így támadnak

agrarszektor.hu2024. november 4. 08:46

Az elmúlt hetekben Bugacon többször is feltűntek a skarlát bikapókok. Az őszi hideg reggelek nem kedveznek nekik, ezért a homokban vagy a fűszálak tetején, napos helyeken keresnek menedéket. Így időnként megfigyelhetjük ezeket a különleges megjelenésű élőlényeket.

A skarlát bikapók (Eresus kollari) kisméretű pókfaj, a hímek 5-10 mm nagyságúak, míg a nőstények mérete a 15 mm körüli. A nemek közti ivari dimorfizmus ennél a fajnál is megfigyelhető: a hím egyedek vörösesek négy fekete ponttal a potrohukon, ellenben a nőstények teljesen fekete színezetűek - olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park oldalán. A bikapókok igazi ragadozók: étrendjükön nagyobb ízeltlábúak szerepelnek, például gyászbogarak, ganéjtúrók és futrinkák.

Néhány centiméter mély aknáikat maguk ássák ki, amelyeket pókselyemmel bélelnek, és a bejáratnál fogófonalakat húznak ki. Ezeket a fogófonalakat kövek közé rejtik és növényi részekkel álcázzák, majd a hálóba került zsákmányukat bénító marással ejtik el. A bikapókok nevüket jellegzetes védekezési viselkedésükről kapták: veszély esetén a hímek bikaszerű támadó testhelyzetet vesznek fel, leszegik a fejüket, és felemelik a potrohukat. A skarlát bikapók Magyarországon száraz, napos élőhelyeken, sziklagyepekben és erdőszegélyeken fordul elő. Védett faj, természetvédelmi értéke 5000 forint.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
védett, ragadozó, élőhely, nőstény, hím, pók, védett-állat,