Elfogadta a jelentést a Bizottság, ami a magyar növénytermesztésről szól

agrarszektor.hu2024. november 5. 13:01

2023-ban az Európai Bizottság arra kérte a tagállamokat, hogy nyújtsanak be új üvegházhatású-gáz kibocsátási értékeket a bioüzemanyag-gyártáshoz használt szántóföldi növények fenntartható termeléséről, amit Magyarország teljesített, benyújtva a jelentését az Európai Bizottságnak. A bizottság a jelentést technikai szinten 2024. október 1-jén fogadta el, és az Agrárminisztérium elismeri a különböző növényekhez tartozó, már elfogadott kibocsátási értékek használatát, amíg a végrehajtási jogi aktusok nem kerültek elfogadásra.

2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak be a szántóföldi növénytermesztés bioüzemanyag-gyártáshoz használt terményeinek fenntartható termeléséhez kapcsolódóan újonnan számított üvegházhatású-gáz (ÜHG) regionális kibocsátási értékeket (NUTS2 értékek) a már nem érvényes korábbiak helyett. Magyarország eleget tett ennek, és benyújtotta az Európai Bizottságnak a mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG-kibocsátási szintekről szóló jelentést az úgynevezett NUTS2 régiókra és az öt legfontosabb szántóföldi és olajosnövényre, így a szemes kukoricára, az őszi káposztarepcére, a napraforgóra, az őszi búzára és a szójára - írja közleményében az Agrárminisztérium.

Ezt a jelentést az Európai Bizottság technikai szinten 2024. október 1-én fogadta el. Az Agrárminisztérium elismeri a szemeskukorica, az őszi káposztarepce, a napraforgó, az őszi búza és a szója termesztéséből származó üvegházhatású-gáz kibocsátás alábbi táblázatokban lévő, technikai szinten már elfogadott NUTS2 értékeinek használatát, amíg ezekre vonatkozóan az Európai Bizottság a RED II irányelv 31. cikk (4) bekezdése szerinti végrehajtási jogi aktust el nem fogadja. A Magyarországra számított értékek az alábbiakban letölthető táblázatokban állnak az érintettek rendelkezésére.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
növénytermesztés, olajnövények, gáz, európai-unió, bizottság, kibocsátás, olajos-növény, agrárminisztérium, üvegházhatású-gáz, szántóföldi,