2024. november 24. vasárnap Emma
Ne dobd ki a tojáshéjat: itt a trükk, mutatjuk, mire használható

Ne dobd ki a tojáshéjat: itt a trükk, mutatjuk, mire használható

agrarszektor.hu
A tojáshéj jól lebomló, természetes anyag, amely magas kálciumtartalma miatt előszeretettel alkalmaznak talajjavításra, takarmányozásra és napjainban már lebomló evőeszközök előállítására is. Németh Csaba élelmiszermérnök a Világgazdaságnak elmondta, hogy a tojáshéj őrlemény olcsóbb alternatívája lehet a biológiailag lebomló műanyagoknak, miközben a megfelelő arányban adagolva nem változtatja meg a műanyag tulajdonságait.

A kidobott, szelektív gyűjtésből kimaradó vagy újrahasznosítás nélküli műanyag palackok körülbelül 450 év alatt bomlanak le teljesen. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden élelmiszer kerül mesterséges csomagolásba: a banán és a narancs héja természetes védelmet nyújt és gyorsan lebomlik, előbbi 3-4 hét, utóbbi 6 hónap alatt. Néhány természetes csomagolás, például a tojáshéj, nemcsak lebomlik, hanem újrahasznosítható is - írja a Világgazdaság.

A tojáshéj magas kalciumtartalma miatt talajjavítóként használható. A talajba való bedolgozásával továbbá javíthatjuk annak vízáteresztő képességét, szerkezeti összetételét. Az agráriumban akár takarmányozási célokra is alkalmazhatjuk. A takarmányok kalciumtartalmát növelhetjük vele, ezáltal jobb húsösszetételű vágóállat tenyésztése lehetséges. Ez a pozitív tulajdonság az embereknél, sőt a házi kedvenceknél is megvan

- mondta Németh Csaba élelmiszermérnök, címzetes egyetemi tanár. Emellett a tojáshéj biológiailag lebomló evőeszközökben is alkalmazásra került. A lebomló műanyagok, mint például a politejsav, ténylegesen lebomlanak mikroorganizmusok, gombák és algák segítségével, de a növekvő kereslet miatt drágulnak is – magyarázta Németh Csaba, hozzáfűzve, hogy ezt ellensúlyozhatja a stabil árú, jól lebomló tojáshéjőrlemény, amely 20-30 százalékban adagolva is alig változtat a műanyag tulajdonságain. Ennek ellenére úgy véli, nem a lebomló csomagolások világa az egyetlen járható út, ráadásul ezek használata gyakran nem is megoldható. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Mindenkinek meg kell találnia a saját útját a fenntarthatóság irányába. Lebomló befőttesüveg-alternatívák helyett nyugodtan használjuk századszor, sőt akár százegyedszer is a jól bevált edényeinket. Ugyanakkor az is egy hatalmas segítség, hogy amikor az egyik eltörik, a darabjait nem a kommunális, hanem a szelektív hulladékgyűjtőbe tesszük. Ahogy a nem lebomló műanyagok esetében is számos jó megoldás létezik – csak ne az erdőkben, mezőkön, árokpartokon legyenek eldobálva, csúfítva a táj szépségét, megkárosítva a természetes élővilágot

- fogalmazott Németh Csaba.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?