agrarszektor.hu • 2024. november 17. 06:02
Magyarországon a trópusi és mediterrán növények termesztése egyre népszerűbb, főként az enyhébb telek és hosszabb fagymentes időszakok miatt. A szakember szerint azonban nem csupán a klímaváltozás okozza e növények iránti érdeklődést; sokuk korábban is megteremhetett itthon, de bizonyos tényezők miatt csak manapság lettek ismertebbek. Arról, hogy a jövőben várhatóan eltolódik-e a gyümölcsök termelése a mediterrán irányba, az Agrárszektor Megyeri Szabolcs kertészmérnököt kérdezte.
Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a trópusi, vagy mediterrán típusú növények termesztése a házikertekben is. Az éghajlatváltozás, vagyis a klímaváltozás által okozott globális felmelegedés ma már Magyarországon is egyre érezhetőbb. A korábbi hosszú, havas telek helyett ma már rövidebb, esősebb telek és hosszabb fagymentes időszakok jellemzőek, míg a tavaszi és őszi átmenetek lerövidültek. A nyarak forróak és gyakran aszályosak, különösen az Alföldön, ahol a csapadék is egyre ritkább. A lassan zajló felmelegedés hatására a mediterrán éghajlati jellegzetességek egyre északabbra tolódnak, amit a kultúrnövények termesztésében bekövetkező változások és a kertjeinkben megélő mediterrán növények is jól példáznak. Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint azonban nem csak a klímaváltozás miatt ültetnek egyre többen ilyen jellegű növényeket.
Magyarország kontinentális éghajlaton fekszik, négy évszak van, alapvetően kellemes az időjárás és jó itt élni. A klímaváltozás következtében növekszik a negatív események száma, de ezek eddig is léteztek. Napjainkban mindenki számára egyértelmű, hogy télen egyre kevesebb a havas napok száma, mondhatni radikálisan lecsökkent
- fogalmazott a kertész. Hozzátette, hogy sokak számára nem feltűnő esemény, de a február-március környéki aszály is problémát jelent, hiszen ebben az időszakban indulna újra a természet, így ilyenkor égető szükség lenne a csapadékra.
Ezek után következnek a márciusi, áprilisi fagyok, melyek száma megtöbbszöröződött, majd ezt követi a nyári aszály, a talajvíz drasztikus lecsökkenése és a legújabb problémát a légszárazság jelenti
- mondta el az Agrárszektornak Megyeri Szabolcs, aki úgy véli, ha ilyen nyarak lesznek többségében, akkor várható, hogy a középhegységeink déli oldaláról a fák el fognak tűnni és olyanok lesznek, mint a Balkánon, ahol a hegyek teteje kopasz. Az aszályos nyarakat követi az ősz, melyek napjainkban sok esetben szintén szárazabbak és melegebbek a megszokottnál.
2023. december 1-jén még lomb volt a fákon, ami példátlannak mondható. Ebből következik, hogy bár a kontinentális klíma marad, de ezen belül a kilengések megváltoznak, nagyobbak, mélyebbek, tartósabbak lesznek és összeadódnak.
Ennek ellenére a sztárkertész úgy gondolja, Magyarországon gyümölcstermesztése nem fog eltolódni a mediterrán növények irányába.
Az ország számos területén már korábban is foglalkoztak mediterrán, illetve mérsékelt övi gyümölcsök termesztésével, csak eddig ezek kevésbé voltak ismertek. Manapság viszont egyre népszerűbbek ezek a növények a kisgazdaságok és a hobbikertészek körében. Egyre többen ültetnek például kivit, datolyaszilvát, olajfát vagy éppen fügét. A szakértő hangsúlyozta, hogy ez nem azért van, mert változik a klíma, ezek a növények már korábban is termeszthetőek voltak idehaza.
Az, hogy például banánt, mangót vagy hasonló növényeket termesszünk, lényegében képtelenség, mert a melegedés ellenére még mindig vannak a téli időszakban hazánkban -5,-8,-10 Celsius fokok még ha csak pár napig is. Ebben az időben a trópusi gyümölcsök egészen biztos, hogy odakint kipusztulnának.
- fogalmazott az Agrárszektornak Megyeri Szabolcs.
Változnak a vásárlási szokások is
A szakember úgy gondolj, a vásárlási szokások változásának döntően ahhoz van köze, hogy a koronavírus ideje alatt nagyon sok ember a kertje felé fordult, és elkezdett növényeket termeszteni, illetve az ellátási láncok problémája is közbeszólt.
Ez igazából az elmúlt 10 év konjunktúrájának egy ilyen csúcsidőszaka volt, a kertészeti vásárlások megnövekedtek, erre jött rá a Covid, majd a háború, és erre jött rá az ellátási láncok problémája is.
- vélekedett a szakember és azt tanácsolja, hogy vásárlás előtt tájékozódjunk az adott fajta igényeiről. Fontos felmérni, milyen a kertünk fekvése, illetve, hogy milyen talajon gazdálkodunk és mindig legyünk tisztában azzal, mire van szükségünk.
Az elmúlt évtizedeknek a kertészeti vásárlásokat nagyjából az befolyásolta, hogy mi az, ami megtetszik az embereknek elsőre. Ezt jó lenne, ha felváltaná a tudatos vásárlás, hogy tudatosan olyan növényeket keressünk, amelyeket megfelelő módon tudunk termeszteni. Itt döntően a fajtaismeretről van szó, éppen ezért én azt javaslom, hogy inkább töltsünk el több időt azzal, hogy az adott fajtát megismerjük, és csak utána induljunk el a beszerzés útján
- hívta fel a figyelmet a sztárkertész.
Íme pár tipp, mire érdemes figyelni a növények vásárlásakor
Először is érdemes felmérnünk, milyen helyre szeretnénk ültetni a növényt. Milyen a talaj lejtése, hogy milyen a talaj összetétele és hogy mekkora terület áll rendelkezésre. Fontos, hogy napsütéses, vagy inkább árnyékos helyre szeretnénk ültetni. Mindezek tudatában válasszunk növényt és vegyük figyelembe az adott faj igényeit. A mediterrán típusú növények általában akkor érzik jól magukat, ha minél több napsütésben részesülnek és alapból szárazságtűnek mondhatóak, azonban nem szabad elfeledkezni a rendszeres öntözésükről sem. Érdemes a kertészetekben is utána kérdezni a növény gondozási technikájának és vásárlás előtt győződjünk meg arról, hogy a növény nem fertőzött kórokozóval.