Itt hibáznak a kerttulajdonosok: erre jó, ha felkészülsz, mielőtt jön a brutális fagy

agrarszektor.hu2024. november 18. 09:31

Novemberben is bőven akadnak tennivalók a kertben: érdemes listát készíteni a feladatokról, hogy hatékonyabban készíthessük fel növényeinket és területeinket a télre. Fontos a rózsák és fagyérzékeny növények gondozása, a gyepápolás, valamint az avar és növényi hulladék megfelelő kezelése, például komposztálása. Még most is vethetünk bizonyos növényeket, például fokhagymát vagy répát, és a téli hideg ellen érdemes fóliával óvni az ágyásokat - derül ki a HelloVidék cikkéből.

Nem is gondolnánk, de még novemberben is akadhatnak teendők a kertekben. Első körben érdemes egy listát írni, hogy kertünk mely növényei szorulnak még gondozásra, vagy kertünk mely részei azok, amelyeket még nem teljesen készítettük fel a téli hónapokra. Ezzel a lépéssel, a teendők megtervezésével sok időd és energiát megspórolhatunk.

Íme néhány általános tanács

  • Ahogy az időjárás egyre hidegebbre és komorabbra fordul, úgy igyekeznünk kell a kertünket is a lehető legjobban felkészíteni a télre. Ha vannak cserépben nevelt növényeink, amik átvészelik a telet, érdemes a kaspók alá tenni néhány téglát. A felesleges víz így nem áll meg a növény alatt, hanem elszivárog a tégla repedésein keresztül. Ez védheti meg növényünket a teljes átnedvesedéstől.
  • Becsalogathatjuk a madarakat is a kertünkbe. 
  • Érdemes folytatni a levelek gyűjtését. Azokon a területeken, ahol már összeszedtük az avart és az ágakat, érdemes még egyszer átgereblyézni. Fontos, hogy ne égessük a növényi hulladékot, mindig tartsuk szem előtt az aktuális tűzgyújtási tilalmakat és szabályokat.
  • A komposztálást egész évben végezhetjük, így a most összegyűjtött ágakat, faleveleket is komposztra helyezhetjük.

A virágoskertben is van mit tenni ilyenkor

Talán itt akad a legtöbb tennivaló november hónapban. Elsőként a rózsákat érdemes célpontba venni. Távolítsunk el minden lehullott levelet, nem csak a rozsdával vagy egyéb betegséggel fertőzötteket. Ezzel tudjuk csökkenteni a kockázatát annak, hogy a következő évben is fertőzöttek legyenek a rózsák. Elérkezett az idő, hogy felszámoljuk azokat a virágos növényeket, melyek nem bírják a téli fagyokat. Ilyen virág például a dália, kánna, gumós begónia. A felszedett növények gumóit jó levegőző ládába gyűjtsük be és így tároljuk a tél folyamán.

A gyepápolás is fontos 

Ősszel ismét el kell végezni az összes hagyományos gyepápolási munkát: gyom eltávolítása, trágyázás, szellőztetés és eső híján az öntözés.

  • Ősszel a barna foltok és a gombás betegségek megelőzése érdekében távolítsuk el a lehullott faleveleket és gyümölcsöket a gyepről. Az őszi hónapokban különben gyakran hópenész jelenik meg a fűben. A gombás betegséget a pázsiton megjelenő barna foltokról és a fűszálakon ülő finom fehér porról ismerhetők fel. A magas páratartalom és a hűvös időjárás ugyanis optimális feltételeket biztosít az ezt okozó gombáknak.
  • Amíg nő a fű, érdemes rendszeresen nyírni. Erre egészen novemberig szükség lehet. 9 °C-os talajhőmérséklet alatt már nem nő a fű, ezért az utolsó nyíráskor nem szabad túl rövidre vágni. Ellenkező esetben a fagy könnyen behatolhat a talajba és károsíthatja a gyökereket.
  • Ősszel a normál igénybevételnek kitett pázsit vágásmagassága 4-6 cm.
  • A faleveleket söpörjük össze, ezzel helyet biztosítva a sünöknek a téli álomhoz. Ezenkívül a bokrok aljába szórva mulcsként is felhasználhatja a lehullott lombot. A lehullott gyümölcsöket a komposztba dobhatjuk. A mély gyökerű gyomokat egy gyomkiszúróval vagy egy régi hosszú konyhakéssel távolítsuk el az utolsó fűnyírás után.

Vetési munkálatok

Ha már betakarítottunk mindent, ássuk fel a kertet. Ha már ez is megtörtént és elültettük a tavasszal betakarítani kívánt növényeket, érdemes fóliával védeni az ágyásokat a nagy hidegek elől. Vethetünk még ilyenkor vöröshagymát, petrezselymet, répát de még fokhagymát is.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
növénytermesztés, időjárás, gyep, téliesítés, időjárásváltozás, téli-felkészítés, téli, növényegészségügy, növényegészség, komposztálás, hellovidék, növények,