Váratlan fordulat: lecserélnék a búzát a földeken az orosz gazdák

agrarszektor.hu2024. november 20. 13:01

Jelentős változások előtt áll az orosz mezőgazdaság, miután az idei év súlyos veszteségeket hozott a gazdáknak. A búzatermesztés jövedelmezőségének csökkenése miatt sokan fontolgatják, hogy nyereségesebb növényekre, például borsóra, lencsére vagy napraforgóra váltanak. Ez a tendencia komoly hatással lehet a globális búzapiacra és az élelmiszerárakra, hiszen Oroszország a világ legnagyobb gabonaexportőre – írta meg a Reuters.

Az orosz gazdák az idei év rendkívül kedvezőtlen időjárási körülményei miatt jelentős veszteségeket szenvedtek el: az ország búzatermelése a fagyok és az aszály miatt idén 83 millió tonnára csökken, miközben tavaly még 92,8 millió tonna, 2022-ben pedig 104,2 millió tonna termett. Emellett a gazdák más nehézségekkel is küzdenek, így a megnövekedett költségek, a magas exportvámok, az emelkedő irányadó kamatláb, valamint egyes mezőgazdasági támogatások megszüntetése mind negatívan befolyásolják bevételeiket.

Bár Oroszország az elmúlt hónapokban rekordközeli ütemben exportált búzát, az export a rossz termés és a belföldi árnövekedés megfékezését célzó exportkorlátozások miatt várhatóan lassulni fog. Az emiatt nehéz helyzebe került gazdák pedig igyekeznek alternatív megoldásokat keresni, hogy biztosítsák megélhetésüket.

Valószínűleg elkezdünk majd eltávolodni a búzától, és amennyire csak lehet, visszavágjuk. Azon fogunk gondolkodni, hogy milyen jövedelmezőbb növényekkel tudjuk leginkább helyettesíteni

– nyilatkozta a Reutersnek Maxim Levshunov, egy szibériai gazda.

Mivel Oroszország a világ legnagyobb gabonaexportőre, ezek a döntések közvetlen hatással lesznek a búza világpiaci árára és az inflációra. Arkagyij Zlocsevszkij, a Russian Grain Union szakembere pedig azt is előrevíteti, hogy Oroszország búzakereskedelemben betöltött 26 százalékos részesedése várhatóan csökkenni fog.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
búza, mezőgazdaság, orosz, oroszország, borsó, növénytermeszés, gazdák,