Az Európai Bizottság megerősítette, hogy jelenleg véglegesíti azon amerikai termékek listáját, amelyekre importvámokat fog kivetni. A vita gyökerei 2017-ig nyúlnak vissza, amikor Donald Trump elnöksége alatt az USA 30-44%-os vámokat vezetett be a spanyol fekete olajbogyó behozatalára, azzal az indokkal, hogy az uniós agrártámogatások kárt okoznak az amerikai termelőknek.
Az EU a WTO-hoz fordult, amely 2021 novemberében megállapította, hogy az amerikai intézkedések sértik a szervezet szabályait. Mivel az USA nem tett lépéseket a helyzet orvoslására, az EU múlt pénteken kérelmet nyújtott be a WTO vitarendezési testületéhez, hogy engedélyezze a megtorló vámok bevezetését. A Bizottság szóvivője az Euronewsnak nyilatkozva kifejtette:
Ez lehetővé tenné az EU számára, hogy importvámokat vessen ki az amerikai termékekre az illegális amerikai vámok negatív gazdasági hatásainak ellensúlyozására, amíg az USA nem tesz eleget a WTO e tárgyban hozott határozatának.
John Clarke, a Bizottság korábbi vezető tisztviselője szerint a megtorló intézkedések nem feltétlenül a mezőgazdasági szektort fogják érinteni. A múltban az EU olyan termékeket vett célba, mint a bourbon whisky vagy a Harley-Davidson motorkerékpárok, amelyeket jellemzően republikánus párti fellegvárakban gyártanak. A vita kiéleződése aggodalmakat kelt a transzatlanti kereskedelmi kapcsolatok jövőjét illetően, különösen annak fényében, hogy Donald Trump nemrég bejelentette, akár 20%-os általános vámot is kivetne az európai importra, ha újra elnökölne választanák.
A Copa Cogeca, az uniós mezőgazdasági termelők lobbiszervezetének szóvivője sajnálatát fejezte ki, hogy az Egyesült Államok nem tett eleget a megállapodásnak. A szervezet szerint a spanyol olajbogyó-termelők 17 millió eurót költöttek jogi költségekre, és közel 300 millió eurót veszítettek az USA-ba irányuló exportból a vámok 2018-as bevezetése óta.