Az augusztusi export 18,6 milliárd eurót tett ki, ami bár 10%-kal elmarad a júliusi értéktől, még mindig 1%-kal meghaladja az előző év azonos hónapjának teljesítményét. Az év első nyolc hónapjában az EU agrár-élelmiszeripari kivitele 155,8 milliárd euróra rúgott, ami 2%-os növekedést jelent 2023 azonos időszakához képest. Az Egyesült Királyság továbbra is az EU legfontosabb exportpiaca maradt 35,1 milliárd eurós értékkel, amit az Egyesült Államok követ 19,6 milliárd euróval. Az USA-ba irányuló kivitel 10%-os növekedést mutatott, amit főként az olajbogyó és olívaolaj magasabb ára és mennyisége magyaráz. Ezzel szemben a Kínába és Oroszországba irányuló export jelentősen csökkent.
A termékek közül kiemelkedő teljesítményt nyújtott az olajbogyó és olívaolaj kivitele, amely 58%-os növekedéssel 1,8 milliárd euróval bővült. A gabonafélék exportja ugyanakkor 13%-kal, 1,3 milliárd euróval csökkent az alacsonyabb árak miatt, bár mennyiségben 6%-os növekedés volt tapasztalható.
Az import terén augusztusban 13,4 milliárd eurós értéket regisztráltak, ami 8%-kal alacsonyabb a júliusi adatnál, de 23%-kal meghaladja a 2023 augusztusi szintet. Az év első nyolc hónapjában az EU agrár-élelmiszeripari behozatala 111 milliárd eurót tett ki, 3%-kal többet, mint az előző év azonos időszakában.
Brazília maradt az EU fő importforrása, annak ellenére, hogy 5%-os visszaesés volt tapasztalható az olajnövények és gabonafélék alacsonyabb árai és mennyiségei miatt. Jelentős növekedést mutatott viszont az Elefántcsontpartról, Nigériából és Tunéziából származó import, főként a kakaó és az olívaolaj magasabb árainak köszönhetően.
A Bizottság jelentése mellett egy új tanulmányt is közzétettek, amely az EU-Kanada (CETA) és az EU-Japán (EPA) kereskedelmi megállapodások hatásait vizsgálja. A tanulmány szerint mindkét megállapodás egyértelmű növekedést eredményezett a kétoldalú agrár-élelmiszeripari kereskedelemben, különösen azon termékek esetében, amelyek preferenciális hozzáférést élveznek.
A CETA esetében mind az európai, mind a kanadai export hasonló ütemben nőtt, miután a CETA ideiglenes végrehajtása megkezdődött
- áll a jelentésben. Az EU agrár-élelmiszeripari ágazata 2023-ban 2,1 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget ért el Kanadával szemben. A Japánnal kötött megállapodás kapcsán a tanulmány kiemeli, hogy az EU exportja becslések szerint 267 millió euróval nőtt a megállapodás hatálybalépése óta. Az EU agrár-élelmiszeripari ágazata 2023-ban 9,1 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget mutatott Japánnal szemben.