agrarszektor.hu • 2024. november 29. 14:27
A globális Föld-megfigyelési (EO) piac a jelenlegi 5 milliárd dollárról 2033-ra meghaladja a 8 milliárd dolláros értéket - derül ki a Novaspace, az Euroconsult és a SpaceTec Partners egyesülésének új jelentéséből, amelyet a Reuters szemlézett.
A gyors növekedés nagyrészt a nagyszabású védelmi szerződések megugrásának, valamint a nagy felbontású képalkotó és 3D-s képességek egyre szélesebb körű elérhetőségének tulajdonítható, amelyek javítják a Föld megfigyelésének hatókörét és minőségét - áll a jelentésben.
Az EO-technológia, amely kritikus adatokat szolgáltat a mezőgazdaságtól kezdve a környezeti megfigyelésen át a védelemig terjedő iparágak számára, az űrtechnológia kereskedelmi hasznosításának egyik legjövedelmezőbb ágazata.
Amerika az élen, de Ázsia nő a legjobban
A piac meghatározó szereplője továbbra is Észak-Amerika, amely 2023-ban a globális bevételek 44%-át adja. Ezt követi Európa 22%-os részesedéssel - közölte a Novaspace.
A jelentés szerint azonban a legjelentősebb növekedés Ázsiából várható.
A régió az előrejelzések szerint 2033-ra a globális EO-piac 23%-át fogja kitenni, amit a kialakulóban lévő beszerzési politikák, az űrinfrastruktúrába történő növekvő beruházások, valamint a délkelet-ázsiai és közel-keleti növekvő kereslet ösztönöz. A jelentés nem közölte, hogy tavaly mekkora volt a régió hozzájárulása.
Számos területen hasznos megoldás
Az országok világszerte egyre többet fektetnek be az EO-technológiákba, hogy jobban nyomon követhessenek mindent a növényzet és az éghajlatváltozás kérdéseitől kezdve a határaikig.
India például a globális űrkutatási kereskedelmi verseny megnyerése érdekében támaszkodik erre az ágazatra, míg Kanada tavaly közölte, hogy a következő 15 évben 1,01 milliárd dollár (741 millió dollár) értékben fektet be műholdas technológiába, hogy növelje az erdőtüzek és más környezeti válságok nyomon követésére használt adatokat. Alexis Conte, a jelentés vezető szerzője elmondta:
A piaci növekedés nem csak a légi geolokációs rendszerek kiváltásáról szól, hanem az EO megfigyelési képességek bővítéséről is, hogy idővel használható információkat nyújtson. Ez a tevékenységeknek a nagy léptékű nyomon követésére és elemzésére való összpontosítás a technológiai és a piaci innovációkat egyaránt ösztönzi.