Döbbenetes dologra jöttek rá a kutatók a patkányokkal kapcsolatban

Döbbenetes dologra jöttek rá a kutatók a patkányokkal kapcsolatban

agrarszektor.hu
A Richmondi Egyetem kutatói egy rendkívül érdekes kísérletet végeztek, amelyben patkányokat tanítottak meg vezetni. Ez a szokatlan kutatás nem csak a rágcsálók képességeiről árult el meglepő részleteket, de az agy működésével és az érzelmekkel kapcsolatban is új felismerésekre vezetett - írta meg a 24.hu a The Conversation cikkére hivatkozva.

Kelly Lambert és kutatócsoportja kezdetben egyszerű, műanyag dobozból készült járműveket használt azokhoz a kísérletekhez, amelyekben patkányokat tanítottak meg vezetni. Ezeket az állatok egy vékony drót segítségével tudták irányítani. A tudósok meglepődve tapasztalták, hogy a rágcsálók milyen gyorsan elsajátították a vezetés képességét. Érdekes módon a stimuláló környezetben tartott példányok gyorsabban tanultak, mint ketrecbe zárt társaik.

Bár az eredeti tanulmányt 2020-ban publikálták, a kutatás azóta is folytatódik. A projekt fejlődésével a házilag barkácsolt járműveket felváltották a robotikai szakértők által tervezett elektromos kisautók, tovább finomítva a kísérleti körülményeket. A több éve tartó vizsgálatok során a kutatók megfigyelték, hogy a patkányok rendkívül lelkesek a vezetés iránt. Lambert professzor elmondása szerint:

Gyakran már azelőtt próbálják irányítani a járművet, hogy letennénk a földre.

Ez a lelkesedés arra ösztönözte a tudósokat, hogy mélyebben tanulmányozzák az izgatottság jelenségét és annak hatásait a rágcsálóknál.

A kutatók két csoportra osztották a patkányokat: az egyik csoport tagjainak hosszabb ideig kellett várniuk a jutalomra egy feladat teljesítése után, míg a másik csoport azonnal megkapta azt. Az eredmények azt mutatták, hogy a hosszabb várakozási idő - és ezáltal a hosszabb ideig tartó izgatottság - pozitív hatással volt a patkányok viselkedésére és teljesítményére.

A hosszabb ideig izgatott állapotban lévő patkányok "optimistábbnak" tűntek, bátrabban vágtak bele a feladatokba, és jobb eredményeket értek el a kognitív teszteken. A kutatók szerint ezek a megállapítások az emberi viselkedésre is alkalmazhatók lehetnek. Az eredmények arra utalnak, hogy a pozitív eseményekre való várakozásból eredő izgatottság jótékony hatással lehet az általános kedélyállapotunkra.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?