Kiderült az igazság a sütőtökről: ha ilyet veszel a boltban, meg ne edd

Nagy Z. Róbert2024. december 1. 14:21

A sütőtök karakteres íze miatt kedvelt, főkén télen fogyasztott zöldségnövényünk, ám ennél még több is. Készülhet belőle számtalan étel, ital, még pálinka (helyesebben párlat) is, de a tökfaragástól kezdve számos felhasználási módjuk ismert még. És a dísztökök is kedvelt lakásdekorációk.

Ha tél, akkor itt a sütőtök szezon

Bár már minden zöldség és gyümölcs szinte egész évben kapható az üzletekben, azért a szezonalitás megmaradt. A görögdinnye a nyári meleg időszak gyümölcse, így télen pedig a sütőtöknek, a szelídgesztenyének és más jól tárolgató fajoknak, mint a céklának jön el az ideje. A sütőtök nemcsak ízletes, de rendkívül egészséges is. Rendszeres fogyasztása számos betegség megelőzésében segíthet. A sütőtök története a régmúltra nyúlik vissza. Ősei Közép-Amerikában honosok, és már az aztékok és maják idejében is fontos élelem-alapanyagként szolgálták az embereket. Európába a felfedezők hozták, és azóta igen népszerű őszi zöldségfélévé vált. A sütőtök sokféle formában és színben létezik, és a világ számos kultúrájában fontos szerepet tölt be a gasztronómiában és a hagyományokban - gondoljunk csak a Halloween-i tökfaragásra.

Jól tárolható és egészséges

A sütőtök rendkívül egészséges, számos vitaminban és ásványi anyagban gazdag. A-vitamin tartalma jótékony hatással van a látásra és a bőr egészségére. C-vitaminja erősíti az immunrendszert, de mivel ez hőre bomló anyag, csak nyersen fogyasztva érvényesül. A jó ízű sütőtök nyersen lereszelve, fűszerezve kiváló saláta, vagy köret. Kálium tartalma segít szabályozni a vérnyomást, a benne található rostok pedig jótékony hatással vannak az emésztésre. Számos antioxidáns vegyület is található benne, melyek védik a sejteket a káros szabad gyököktől.

A sütőtök egyszerűen termeszthető és jól tárolható. Száraz, hűvös helyen kell tárolni. A legjobb, ha egy száraz, sötét kamrában vagy pincében helyezzük el. Kerüljük a közvetlen napfényt és a nedves helyeket, mert ezek elősegítik a rothadást. A sütőtököt ne mossuk meg tárolás előtt, mert így tovább eláll, a rajta levő viasz szerű anyag segít abban, hogy minőségét hosszabb ideig megőrizze. Az egy főre jutó sütőtökfogyasztás Magyarországon évről évre változik, és függ az aktuális terméstől és az időjárási körülményektől. Pontos adatokat nehéz találni, de az biztos, hogy a sütőtök népszerű őszi élelmiszer, és sokféle étel készül belőle.

Sok fajtája létezik

A sütőtököknek számos fajtája létezik, amelyek eltérő méretűek, formájúak, ízűek és színűek. A nagy méretű nagydobosi típusok, melyek héja szürkés nagyon kedveltek voltak korábban és még ma is magtalálhatók a kínálatban, de egyre többen termesztik és vásárolják a narancssárga héjú kanadai típust, ami hosszúkás formájú, végén kiszélesedő. Ezek gyakorta édesebbek is, ám elterjedésüknek oka ugyanaz lehet, ami a dinnyéknél, hogy az emberek egyre inkább csak egy-egy adagre, étkezésre vásárolnak be, és inkább hazaviszik az üzletből a 2-3 kilós kanadai sütőtököt, mint a jóval nagyobb tömegű nagydobosit. Egyre többször találkozunk a Hokkaido tökkel, ami kisebb, gömbölyded, narancssárga húsú fajta, kemény héjú fajta. Az üzletekben számos más sütőtök is kapható, egyiket „gesztenyeízű sütőtöknek” nevezik, másikat „mikohullámú sütőben elkészíthető” töknek. Ezeknek a különlegességeknek a többsége eredetileg dísztök, mivel méretük kicsi, felületi mintázottságuk színük látványos.

A dísztökök ehetők?

Emellett ezeket díszítési és nem étkezési célra termesztik, tehát a termesztés során használt növényvédőszerek a dísznövényekre alkalmazott protokoll szerint kerülnek kijuttatásra, nem pedig az élelmezési célú növények esetén szokásos módon, megfelelő élelmezésegészségügyi várakozási időket betartva. A hivatal szerint nem szerencsés hogy az étkezési és dísztököket sokszor nem megfelelően elkülönítve tartják az üzletekben, így a vevők számára sokszor nem egyértelmű, hogy étkezési, vagy díszítő célú tök termést vásárol. A tökfélékről gyakran nehéz eldönteni, hogy dísztökök vagy ehető fajták, hiszen utóbbiak között is vannak olyanok, amelyek nagyon látványosak. Csak kevés olyan fajta van, amely kizárólag díszként használható és nem fogyasztható (amennyiben saját magunk termesztjük, és a növényvédelme során az étkezési célt figyelembe véve permetezzük). A dísztökök a mérgező keserűanyagok közül a cucurbitacint tartalmazhatják, ez hasfájást és hányingert okoz. Nyersen megkóstolva azonnal érezzük, hogy keserűek, tehát ezek enyhén mérgezőek, de nem is ízletesek. Minden ehető sütőtök fogyasztható nyersen is, de így nem feltétlenül mind ízletes. Főzés vagy sütés után azonban ízük kellemessé változik.

Sütötökből pálinka, párlat

A sütőtöknek a cukortartalma magas, ugyanúgy, mint a gyümölcsöknek, annak ellenére, hogy ez zöldség. Aminek magas a cukortartalma az pedig cefrézhető, és lepárolható. A sütőtök „pálinkát” csak azért nem nevethetjük hivatalosan pálinkának (csak párlatnak), mert hazánkban pálinkának nevezett termék csak Magyarországon termett, cefrézett és kifőzött gyümölcsből készülhet, ez pedig nem az, hiszen zöldség. De banán pálinkát is csak akkor készíthetünk otthon, ha a banánt is országhatáron belül termeljük meg. A sütőtököt mossuk meg, hámozzuk, a magokat távolítsuk el, majd daraboljuk és kissé süssük meg a cefrézés előtt, hogy a keményítő tartalma minél inkább cukorrá alakuljon. Sütés helyett keményítőbontó enzim is adható hozzá. Gyorsan dolgozó fajtaélesztő hozzáadásával a cefréje gyorsan kiforr, de ezután gyorsan pároljuk le, mert a cefre hamar megromlik. A párlatban a nyers sütőtök íze dominál, de némi sárgadinnye is felismerhető.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
cukor, betegség, zöldség, őshonos, időjárás, nébih, cukortartalom, antioxidáns, tök, sütőtök, étkezés, tökféle,