Sztankó Attila, a Kométa 99 Zrt. gazdasági igazgatója előadásában arról beszélt, hogy a vállalatoknak is alkalmazkodnia kell a klímaváltozás kihívásaihoz, ennek részeként pedig 2025-től több előírásnak is meg kell felelni. Egyfelől az EU által elvárt adatszolgáltatásnak, másfelől pedig a magyar ESG törvény által meghatározott követelményeknek is eleget kell tenni egy éves fenntarthatósági jelentés készítésével, mely részben lefedi egymást, részben azonban ellentmond egymásnak.
Mint arra a gazdasági igazgató felhívta a figyelmet, ezen jogi elvárások értelmében négy hét múlva már olyan rendszerrel kellene rendelkeznie minden vállalatnak, amellyel nem csupán saját kibocsátásáról kell számot adnia, hanem azokról a kis- és mikrovállalatokról is, amelyekkel a nagyvállalat beszállítói kapcsolatban áll. Ehhez pedig a lehető legalaposabban át kell világítani a teljes ellátási láncot, így a gazdaságot, a beszerzést, a vágóhidat, a feldolgozást, a csomagolást, a kiszállítást és a retailt is.
A Kométa 99 Zrt. ennek teljesítése érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakértőivel együttműködve úgy próbál megfelelni a törvényi előírásoknak, hogy ne csak mérje és megismerje az egyes paramétereket, hanem a begyűjtött adatok alapján a későbbiekben javítani is tudja saját eredményességét. Sztankó Attila ennek kapcsán kiemelte, amit nem mérünk, azon nem is tudunk javítani. Emiatt tehát minden vállalatnak azt javasolja, hogy a kötelező adatszolgáltatáson túl azon is kezdjenek el gondolkozni, hogy a fejlesztési terveket és az emberi erőforrás stratégiát miként kell a átalakítani ahhoz, hogy az első évben jelentett adatok a jövőben javulhassanak majd.
Vörös Péter, a MATE Kaposvári Campus főigazgatója beszédében arra tért ki, hogy a fenti törvényi előírások teljesítéséhez holisztikus szemléletre van szükség. Mind mondta, a One Health koncepció például az emberi egészséget szoros összefüggésben kezeli az állatok és a közös környezetünk egészségével, az ESG megközelítés célja pedig az, hogy nyomon kövesse a vállalatok mindennapi tevékenységében rejlő nem pénzügyi kockázatokat és lehetőségeket. Ezen túl figyelembe kell venni a fogyasztói magatartást, valamint az állatjóléti és a LEAN menedzsment szempontokat is, hogy a szükséges adatszolgáltatás a lehető legpontosabb legyen. A folyamatok optimalizálása révén pedig végeredményben csökkenteni lehet az energia- és anyagfelhasználást, ami egyben fenntarthatóbb üzleti működést is eredményezhet.