agrarszektor.hu • 2024. december 6. 15:32
A magyarországi diótermelés az utóbbi évek során rengeteg nehézséget élt meg. Az ágazat egyszerre kellett felvegye a versenyt az olcsóbb importtermékekkel, az időjárási viszontagságok miatti csökkenő terméssel, valamint olyan kártevőkkel, amelyek megjelenése jelentősen rontott a korábban elérhető magyar dió mennyiségén. A fogyasztók főleg a dió árának emelkedése miatt változtattak korábbi szokásaikon, kevesebbet vásároltak belőle, vagy alternatív, helyettesítő terméket választottak. 2023-ban közel 8 ezer hektáron termesztettek az országban diót, ami az elmúlt évek viszonylatában kedvezőbb, bizakodásra ad okot - derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből.
Az őszi, téli, illetve főleg karácsonyi időszak közeledtével egyre több vásárló keresi az üzletek, piacok polcain, asztalain a tisztított diót. Nem véletlen, hogy az éves diófogyasztás ebben a periódusban növekszik látványosan, hiszen számos népszokás mellett, az ünnepi menü része is a dió - írta meg Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus elemzője. Magyarországon az elmúlt egy évtized során a diótermelés változatos képet mutat: az időjárási viszontagságok, főként az egyre gyakoribb forró és száraz nyarak következtében ez az ágazat is szembesült a termés jelentős csökkenésével. A legtöbb diót az országban Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében termelik meg, a teljes országos mennyiség csaknem 50%-át innen gyűjtik be a gazdák.
A magyarországi éves termelés átlagosan 7 ezer tonna diót képes produkálni, de egyes jobb években elérheti ez az érték a 10 ezer tonnát is. A 2019-2023 közötti négy évben az átlag évi 6,9 ezer tonna dió volt, melynek jelentős része Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy vármegyékben termett meg. Ebben a három megyében összpontosul a hazai dió-termőterületek nagy része, a teljes országos érték több mint 60%-a. A szabolcsi diófélék közül minőségében és hozamában is kiemelkedik a „Milotai 10” fajta, amely hazai nemesítés eredményeként jött lére.
2019 óta növekszik a dió termőterülete hazánkban
A dió-termőterület 2019-2023 között jelentősen növekedett: míg 2019-ben 5 998 hektáron folyt diótermesztés, addig négy évvel később már 7 957 hektárra terjedt ki ez a gazdálkodás. A növekedés azonban nem járt együtt a betakarított mennyiség értékének emelkedésével, itt már jóval ingadozóbb volt a hozam. A jelzett négy év során, évente átlagosan 6 ezer tonna diót szedtek le, ebből a legkevesebbet, 5 455 tonnát 2020-ban. A tavalyi év során sem volt kiemelkedő a termés mértéke, 5 502 tonna diót takarítottak be. Negatív rekordot döntött az elmúlt négy év eredményeiben a 2023-as bruttó termelési érték összege is: ez tavaly 3 132 millió forintot ért el, ami az ezt megelőző 2022-es évi értékhez képest több mint 20%-os visszaesést jelent.
A dió fogyasztói árának alakulását számos tényező határozza meg, az egyik legfontosabb mégis az időjárás, amely lehetővé, vagy épp lehetetlenné tudja tenni a termelést. A gyakoribbá váló száraz, aszályos nyarak kedvezőtlenül befolyásolják a diófák terméshozamát, emellett pedig egy olyan kártevővel is meg kell küzdenie a gazdáknak, amely a termés jelentős részét képes tönkretenni. A nyugati dióburok-fúrólégy megjelenése váratlanul érte a magyar diótermesztőket is, nehezen tudták megtalálni azt a megoldást, amivel a kártevőt távol lehet tartani a csonthéjú gyümölcstől. Ahhoz, hogy a termés lehető legnagyobb részét meg tudják őrizni, szükséges a termesztés-technológiai szaktudás növelése, valamint tőke és gépi-technikai háttér bővítése is - jelezte Szigethy-Ambrus Nikoletta.
A dió fogyasztói árának alakulását tehát ez a két tényező képes leginkább befolyásolni. Az idei évben május hónap során lett a legmagasabb a KSH által közölt, nyers adatok szerint a tisztított dió fogyasztói átlagára. Ekkor 5 710 forintot kellett fizetni egy kiló dióért, ezután viszont csökkenés kezdődött az árban, ami egészen októberig ki is tartott. A téli ünnepekre való rákészülés, így a fokozottabb kereslet megindulása miatt az ár októbertől ismét erősödött, 5 700 forint/kg értékre. Az eddigi tendenciák azt mutatják, hogy várhatóan a novemberi, decemberi és még januári hónapok során is várhatóan növekedhet a dió fogyasztói átlagára, amire negatívan hat majd az is, hogy az idei évben gyenge termést rögzített a legtöbb diótermelő gazdálkodó. A fogyasztóiár-index értékeit áttekintve látható az is, hogy az idei októberben valamivel csökkent a dió, mák és mogyoró ára a tavalyi, azonos időszakhoz képest.
Több országból is érkezik import dió hozzánk
Gyenge termelési szezon esetén a piac kénytelen importtermékekkel kiegészíteni a kínálatot, így Magyarországon is gyakran találkozhatunk külföldi dióval. A hozzánk érkező áru elsősorban Romániából, Ukrajnából, az Egyesült Királyságból és Olaszországból érkezik a boltok polcaira. Exportunkban minimálisan jelenik csak meg a tisztított dió. Míg 2011 és 2017 között évente átlagosan 15 millió USD-nyi értékben szállítottunk külpiacokra diót, addig 2022-ben a teljes dióexportunk 2,43 millió USD volt. A magyar dió főleg Romániában, Szlovákiában és Németországban értékesített.
A globális kereskedelemben a dió szintén meghatározó, ebben főleg három ország, Kína, az USA és Chile játszik lényeges szerepet. Az 2023-as évre vonatkozó beszámoló szerint 2,7 millió tonnányi volt a betakarított dió mennyisége világszerte. A globális export 6%-kal, azaz 1 millió tonnával emelkedett az előző, 2022-es évi értékhez képest, ami főleg az USA-ból érkező szállítmányoknak köszönhető. A legnagyobb diótermelő Kína, itt 1,4 millió tonna diót szüreteltek le tavaly. Az USA-ban 1%-kal, míg Chilében 3%-kal nőtt a betakarított mennyiség 2023-ban az azt megelőző évhez képest.
Az EU-ban 150 ezer tonnára csökkent a leszedett mennyiség, ami 8%-os visszaesést jelent. A jelentős zsugorodás mögött a franciaországi aszály állt, amely miatt nagy mértékben redukálódott a termelés. A 2024-es év eddigi adatai még nem ismertek, de a megismert beszámolók szerint várhatóan a tavalyihoz hasonló értékek várhatóak ebben a szezonban is.