agrarszektor.hu • 2024. december 6. 12:32
2024-ben a magyar mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8%-kal maradt el. A mérséklődéshez a teljes termelési volumen 4,4%-os és az árszínvonal 3,8%-os együttes szűkülése vezetett. A növénytermesztés volumene 11%-kal volt kisebb, míg az állattenyésztésé 4,9%-kal lett nagyobb az előző évihez képest. A termelés mérséklődése szinte minden termékcsoportot érintett, kivéve a burgonyát, az élő állatokat és az állati termékeket. A mezőgazdaság teljesítménye elsősorban a csapadékhiányos időjárás és a nyári aszály miatt lett kisebb, ezek a tényezők hátráltatták a növénytermesztést. Az állattenyésztés bővülő volumene nem kompenzálta az ágazat mérséklődő termelőiár-színvonalának hatását - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleményéből.
2024-ben az előző évhez képest a növénytermesztés termelési volumene 11%-kal, árszínvonala 2,5%-kal csökkent az első, előzetes adatok szerint. A gabonafélék mennyisége összességében 16%-kal csökkent, ezen belül az árpáé 29%-kal, a kukoricáé 19%-kal, a búzáé pedig 9,8%-kal esett vissza. A repce termésmennyisége 31%-kal lett kisebb, a napraforgóé 13%-kal. A fehérjenövények és a cukorrépa termésmennyisége nőtt, a dohányé csökkent, így az ipari növények termésmennyisége összességében 11%-kal alacsonyabb lett. A takarmánynövények volumene 4,6%-kal, a kertészeti termékeké 1,7%-kal mérséklődött. A gyümölcsfélék volumene 12%-kal, ezen belül az alma termésmennyisége 31%-kal csökkent, a baracké viszont 39%-kal nőtt. A bor volumene 6%-kal lett kisebb, az egyéb növényi termékek volumene nem változott.
Az állattenyésztés teljes termelési volumene 4,9%-kal bővült. Az élő állatok termelése 5,8%-kal, az állati termékeké 2,9%-kal nőtt. A mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 8%-kal, termelési volumene 4,4%-kal, árszínvonala 3,8%-kal szűkült.
A folyó termelőfelhasználás volumene 2,9%-kal nőtt, ára összességében 7,8%-kal csökkent. Az első adatok alapján a ráfordítások közül a műtrágya és a növényvédőszerek volumene egyaránt 15%-kal bővült, az állatgyógyászati költségeké 3,1%-kal, a takarmányoké pedig 2,5%-kal nőtt, míg a többi ráfordítás enyhén csökkent vagy változatlan maradt.
A bruttó hozzáadott érték 13%-kal, volumene 17%-kal szűkült. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 5,6%-kal, a termelési tényezők jövedelme 15%-kal, a vállalkozói jövedelem pedig 35%-kal múlta alul az egy évvel korábbit.