Minden ezen múlik: most dől el, mire számíthatunk jövőre

agrarszektor.hu2024. december 9. 08:44

A téli csapadék mennyisége és eloszlása kritikus jelentőségű az európai mezőgazdaság számára. Az éghajlati változások azonban egyre kiszámíthatatlanabbá teszik a termelési környezetet, ami innovatív megoldások bevezetését teszi szükségessé. Az EU mezőgazdasági szereplőinek alkalmazkodóképessége és együttműködése kulcsfontosságú ahhoz, hogy biztosítsák a mezőgazdasági termelés stabilitását a jövőben, de a következő hetek-hónapok csapadékmennyiségén sok múlik a 2025-ös évet tekintve.

Az elmúlt évek időjárási anomáliái, köztük az aszályos időszakok és a téli csapadékhiány, egyre nagyobb nyomást helyeznek az európai mezőgazdaságra. 2022-ben számos tagállam, köztük Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Magyarország is szembesült a tartós csapadékhiány következményeivel, 2024-ben pedig a nyári aszály okozott problémákat. Mindez jelentős hatást gyakorolt a termésátlagokra, a talajminőségre és a gazdaságok pénzügyi helyzetére.

Téli csapadék: a termelés alapja

A téli hónapokban lehulló csapadék kulcsszerepet játszik a talajvízkészletek feltöltésében, különösen a kontinentális éghajlatú területeken. A hó formájában érkező csapadék nemcsak a talaj vízháztartását javítja, hanem lassú olvadásával biztosítja a mélyebb rétegek vízutánpótlását is.

Spanyolország déli régióiban a téli esőzések időnkénti kimaradása tovább mélyíti az aszály okozta problémákat, különösen az olajfa- és citrusültetvényeken. Közép- és Kelet-Európában, köztük Magyarországon, a csapadékhiány a szántóföldi növények, például a búza és a kukorica vetését és kelését veszélyezteti.

Vannak még tartalékok a talajművelésben

A csapadékhiány hosszú távon jelentős hatást gyakorol a talaj minőségére. Az EU talajvédelmi stratégiájában kiemelt szerepet kap a talaj termőképességének megőrzése, azonban az éghajlatváltozás és az intenzív mezőgazdasági művelés sok helyen súlyos talajeróziót és kiszáradást eredményezett.

A gazdák egyre inkább kénytelenek alkalmazkodni az új körülményekhez, például talajkímélő művelési technikákat, vagy víztakarékos öntözési rendszereket alkalmazva. A vetésforgó és a talaj takarónövényekkel való borítása szintén hatékony eszköz lehet a talaj vízmegtartó képességének növelésére.

A takarmány szempontjából sem mindegy

Az aszály és a csapadékhiány nemcsak a növénytermesztést, hanem az állattenyésztést is súlyosan érinti. A takarmánytermelés csökkenése miatt az állattenyésztők kénytelenek drágább import takarmányokat vásárolni, ami növeli a termelési költségeket. Az Európai Bizottság több tagállam számára is rendkívüli támogatási intézkedéseket hagyott jóvá, hogy enyhítse a termelők terheit, de ezek hosszú távon nem oldják meg a problémát.

Keresik a megoldást

A téli csapadékhiány és az aszály kezelése komplex megközelítést igényel. Az Európai Unió agrárpolitikája kiemelt figyelmet fordít az öntözési rendszerek fejlesztésére, az innovatív technológiák alkalmazására és a fenntartható gazdálkodási módszerek népszerűsítésére. A kutatás-fejlesztés területén jelentős előrelépések történtek, különösen a szárazságtűrő növényfajták nemesítése terén. Ezen kívül az agrárdigitalizáció és a precíziós gazdálkodás technológiái is segíthetnek az erőforrások hatékonyabb felhasználásában.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
aszály, csapadék, tél, klímaváltozás, meteorológia, téli, csapadékhiány, csapadékeloszlás,