2025. január 18. szombat Piroska
Erős kijelentést tett az új NAK-elnök a 2027-ben érkező agrártámogatásokról

Erős kijelentést tett az új NAK-elnök a 2027-ben érkező agrártámogatásokról

MTI
Minden gazda kapjon támogatást az Európai Unióban 2027 után is, ez az egyik legfontosabb célkitűzése annak az online agrárpetíciónak, amelyet a magyar gazdák és a jelenlegi agrártámogatási rendszer megvédése érdekében indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) - közölte keddi szombathelyi sajtótájékoztatóján a NAK elnöke. Papp Zsolt György szerint az Európai Unió közös agrárpolitikájáról folytatott stratégiai párbeszéd során nemcsak a magyar gazdák, hanem Kelet-Közép-Európa teljes gazdatársadalma is kimaradt, ami aggasztó, mivel a jövőbeli agrártámogatásokról való egyeztetés nélkülözte a helyi érdekképviseletek véleményét. 

Papp Zsolt György elmondta: az Európai Unióban a közös agrárpolitikáról indult egy stratégiai párbeszéd, ami szerint a terület alapú támogatást ki kell vezetni, meg kell szüntetni, erről pedig készül majd egy összefoglaló jelentés. Ebből a stratégiai fontosságú párbeszédből sikerült kihagyni nemcsak a magyar gazdákat és azok érdekképviseleteit, de kimaradt belőle Kelet-közép Európa teljes gazdatársadalma is, "elfelejtettek megkérdezni minket, hogyan képzeljük el a 2027 utáni agrártámogatást" - fogalmazott. Hozzátette: jelenleg is működik közös agrárpolitika, melynek támogatási rendszerét Magyarország kormánya 80 százalékos társfinanszírozással egészíti ki.

Az Európai Unióban elmondása szerint a mezőgazdasági támogatások jelenleg összesen 387 milliárd eurót tesznek ki, ami az EU teljes büdzséjének az egyharmada. Ezért fontos szavai szerint, hogy maradjon önálló a közös agrárpolitika (KAP) finanszírozása, maradjanak meg a beruházási támogatások, illetve - bármennyire is magától értetődőnek tűnik - fontos hangsúlyozni, és minél többször leírni, hogy 2027 után is minden gazda kapjon támogatást az unióban. A NAK elnökének felsorolása szerint Magyarországon 162 ezer családi gazdálkodó, mezőgazdasági vállalkozás részesül összességében 500 milliárd forintértékű terület alapú támogatásban, közel 5 millió hektár után. Ebből tudják a gazdák finanszírozni a költségeiket, ebből készülnek fel a következő esztendőre, ebből fizetik meg a bérleti díjakat, ettől tud működni, versenyképes és hatékony lenni a magyar mezőgazdaság - jelentette ki.

EZ IS ÉRDEKELHET

A jelenleg zajló, - tényeket, háttérszámításokat és háttértanulmányt nélkülöző - stratégiai párbeszéd során a mezőgazdaságot az egyik legkörnyezetterhelőbb és a fenntarthatóság ellen dolgozó ágazatnak szeretnék kikiáltani, azon belül is leginkább az állattenyésztést vették célkeresztbe, ami súlyos támadás a magyar és az európai gazdatársadalom ellen - fűzte hozzá. Nem lenne szabad lecserélni egy objektív számokon alapuló területalapú támogatást egy teljesen bizonytalan, egyetlen részletében sem ismert jövedelem alapú támogatásra, a változtatás ugyanis azt eredményezheti, hogy minden tagállam elveszítheti beleszólási képességét a jövőbeni támogatások alakításába - fejtette ki a sajtótájékoztatón Papp Zsolt György.

EZ IS ÉRDEKELHET

Pusztavámi Márton, a NAK Vas vármegyei elnöke hangsúlyozta: nemrégiben még a gazdák adminisztrációs terhének csökkentését ígérték brüsszeli politikusok, helyette újabb terheket kívánnak a gazdák nyakába rakni, ami szavai szerint elfogadhatatlan, mert elviselhetetlen. Németh Balázs, a MAGOSZ Vas vármegyei elnöke a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az európai agrártámogatásokat ugyan a gazdák kapják, de azok fenntartása, sőt növelése az európai lakosság, az európai élelmiszerelőállítók és élelmiszerfogyasztók érdeke is, hiszen támogatások nélkül a boltokban még magasabbak lennének az árak. Éppen ezért fontos, hogy az online petícióhoz aláírásukkal minél többen csatlakozzanak - mondta.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?