agrarszektor.hu • 2024. december 13. 12:01
Az agrofotovoltaikus rendszerek (agroPV, APV) olyan speciális kombinációját jelentik az energiatermelésnek és a mezőgazdaságnak, ahol azonos területen történik gazdálkodás és fotovoltaikus (PV) napelemekkel való villamosenergia-termelés. A rendszer megvalósítható mind a növénytermesztés, mind az állattenyésztés területén.
A napelem-parkok a háztartási kiserőművektől eltérően ipari méretű hasznosítást tesznek lehetővé, többségében több hektáros területet foglalnak és akár több ezer modul együttesen végzi a termelést. Hazánkban a legnagyobb naperőművek 10-50 MW közötti teljesítménnyel rendelkeznek. Érdemes figyelembe venni, hogy egy 50MW teljesítményű napelem-park területi igénye közel 80 ha. Ezen kívül megépítésükhöz jellemzően sík területre van szükség, ami egyben nehezíti is az engedélyeztetést, mivel főleg termőföldeken telepítenek ilyen létesítményeket. A projekt kivitelezéséhez szükség lehet a termőföld átminősítésére. Ezzel azonban a gazdák elveszítik a Közös Agrárpolitika mezőgazdasági támogatásait. Erre kínál megoldást az APV vagy agrofotovoltaikus rendszerek létesítése, mivel ebben az esetben nem szükséges az átminősítés.
A 2021. évi LX. törvény kiegészítette a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvényben az agrofotvoltaikus rendszerekre vonatkozó részt, e szerint nem minősül a termőföld más célú hasznosításának, ha az előírásoknak megfelelően agrofotovoltaikus rendszert építenek ki, ha az nem akadályozza az alatta fekvő területnek művelési ág szerint termőföldként történő hasznosítását.
Azokban az országokban, ahol már rendezték a szabályozást, megugrott az agroPV rendszerek létesítése. Csehországban nemrég fogadta el a cseh parlament alsóháza a mezőgazdasági területekről szóló törvény módosítását. A törvény kimondja, hogy az agroPV rendszerek az egyes gazdaságok teljes területének legfeljebb 10%-át foglalhatják el, továbbá jelenleg csak a gyümölcsösökben, a komló- és a szőlőültetvényekben engedélyezik a telepítésüket.
Magyarországon is fontos cél az ország energiaellátásában növelni a megújuló energiaforrásokat ezzel csökkenteni a környezeti terhelést és az energiafüggőséget. A közelmúltban a napelem parkok rohamosan szaporodnak. Ez abból is látszik, hogy a korábban 2030-ra tervezett 6 GW-nyi kapacitás célszámot közel 12 GW-ra növeli az a Nemzeti Energia- és Klímaterv felülvizsgált változata. Azt gondoljuk, hogy sokkal észszerűbb volna a napelemeket nem csupán egyszerűen ipari parkként üzemeltetni, hanem a mezőgazdasággal kombinálva kettős hasznosításra törekedni.
2024. októberi 1-jei adatok szerint a teljes PV teljesítőképesség megközelítette a 7000 MW-ot, ennek több mint 60%-a volt ipari célú felhasználás.
A megújuló energiaforrásokból előállított villamos energiafelhasználás részaránya a bruttó végső energiafogyasztáson belül 2022-ben még mindig csak 15,3% volt. A megújuló energiahordozók közül 2010-ben még elsősorban a biomassza alapú energia volt a meghatározó, mára több mint 60%-át a napenergia teszi ki.
Az APV rendszerek tökéletes kombinációját alkotják az energiatermelésnek és a mezőgazdaságnak. Jobbá válik a mikroklíma, ami növeli a terméshozamot is. Diverzifikált jövedelemforrást tesz lehetővé, így a gazdák a mezőgazdasági termékek mellett a napenergia értékesítéséből is profitálhatnak. Nem utolsó sorban fontos szempont a környezetvédelem is. Az eddigi kutatások azt mutatják, hogy a kertészeti kultúrák a legjobban kombinálható növények a PV-vel, mivel az erős napsugárzásra rendkívül érzékenyek.
Az Európai Unió napenergia-stratégiájában javasolja a tagállamoknak, hogy a közös agrárpolitikára vonatkozó nemzeti stratégiai tervük, valamint a napenergiára vonatkozó támogatási keretük kidolgozása során mérlegeljék az agrofotovoltaikus rendszer kifejlesztésének ösztönzőit. Az APV projektek népszerűsítésére több lehetőséget is kínál az EU. Például Franciaországban az Agrivoltaic Canopy projekt 2,7 millió eurós támogatást kapott az Innovációs Alaptól, amely a világ egyik legnagyobb a klímasemlegességet szolgáló, innovatív technológiákat alkalmazó beruházási programja. A támogatások mellett egyes országok adókedvezményeket is biztosítanak, ezáltal jelentősen csökkenthetik az APV rendszerek telepítési és üzemeltetési költségeit. Továbbá a LIFE Program, amely az EU környezetvédelmi és éghajlatpolitikaiájának finanszírozási eszköze, is kínál idevágó ösztönzőket LIFE Adaptation with Photovoltaics néven. Eddig öt projekt található a programban.
Magyarországon egyelőre nincs kidolgozva az agroPV részletes szabályozása. Egyedileg szükséges a hatóságokkal egyeztetni arról, hogy milyen megoldást engedélyeznek egy adott területen. Jelenleg a támogatások is az üzemek energiahatékonysági fejlesztéseire vannak kihegyezve.
A cikk szerzője: Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági értékesítési igazgatója