A lap által megkérdezett szakemberek aggodalmuknak adtak hangot, miszerint az Európai Unión kívüli munkavállalók teljes kitiltása hasonló munkaerőpiaci helyzetet idézhet elő, mint amit az Egyesült Királyság tapasztalt a Brexit után. A minősített munkaerő-kölcsönzők és nagyvállalatok intenzíven lobbiznak a külföldi munkavállalók mellett, tartva a gyártószektor összeomlásától, a befektetők kivonulásától és a gazdasági visszaeséstől. Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója a Portfoliónak nyilatkozva kiemelte:
A harmadik országbeli dolgozók behozatalának teljes tiltása szembe menne azzal, ami minden versenyképes gazdaságnak a sajátja.
Hozzátette, hogy a piac eddig önszabályozó volt, és a jelenlegi gazdasági helyzetben amúgy is csökkent az érdeklődés a külföldi munkaerő iránt. A szakértő rámutatott, hogy számos ágazatban, különösen a vendéglátásban és a fizikailag megterhelő munkakörökben, nehéz magyar munkavállalókat találni.
Bajban lenne az ország nélkülük, hiszen olyan pozíciókban dolgoznak jellemzően, amelyre nincs magyar munkavállaló
- hangsúlyozta Nógrádi.
Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató Kft. tulajdonos-ügyvezetője elmondta, hogy jelenleg 20-22 ezer harmadik országbeli munkavállaló dolgozik minősített munkaerő-kölcsönzőkön keresztül Magyarországon. Kiemelte a filippínó munkavállalók fontosságát, akik jól beváltak a magyar munkaerőpiacon.
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet felmérése szerint 2024-ben a hazai vállalkozások 2,5 százaléka foglalkoztatott külföldi állampolgárságú munkavállalót. A külföldi munkaerő alkalmazása főként a közép- és nagyvállalatoknál jellemző.
A szakértők figyelmeztetnek, hogy a külföldi munkavállalók teljes kitiltása súlyos következményekkel járhat.
Bezárhatnak a külföldi cégek, elvihetik a befektetéseket és a gyártást más országba
- mondta Nógrádi József. Hozzátette, hogy ez a lépés a magyar munkavállalókra is negatív hatással lehet, növelve a munkanélküliséget.
Összességében a szakértők hangsúlyozzák, hogy a külföldi munkavállalók jelenléte történelmileg is jellemző volt Magyarországon, és arányuk még mindig alacsonyabb, mint sok más EU-s országban. A döntéshozóknak körültekintően kell mérlegelniük a lehetséges gazdasági és társadalmi következményeket, mielőtt végleges döntést hoznak ebben a kényes kérdésben.