agrarszektor.hu • 2024. december 26. 05:59
2024-ben is számtalan nagy interjút készített az Agrárszektor, olyan neves szakemberekkel beszélgettünk többek között mint, Benkő András, a Kaiser Food Kereskedelmi és Marketing Igazgatója, Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke, Bárány László, a Master Good cégcsoport alapító-tulajdonosa, Benedek Fülöp, az OTP Bank Nyrt. elnöki főtanácsadója, Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) új elnöke, Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) ügyvezetője, Vuleta Zsolt, a Borsodi Sörgyár Kft. ügyvezetője és kereskedelmi igazgatója, Koszty Viktor, az Agreena ApS magyarországi regionális képviselője, Illés Zoltán, az AGROTEC Magyarország Kft. ügyvezetője, Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója, Losó József, a MIRELITE MIRSA Zrt. igazgatóságának elnöke vagy Szilágyi Péter, a Coface kockázatkezelési vezetője. Összegyűjtöttük és az alábbi cikkben bemutatjuk az idei év legemlékezetesebb és legmeghatározóbb interjúit az Agrárszektoron.
Benkő András - Kaiser Food
A fogyasztás alacsony, a munkaerőhiány pedig továbbra is probléma 2024-ben is. A sertésállomány folyamatosan csökken Európában, ezért nem várhatjuk, hogy alacsonyabb lesz a sertés ára is, ráadásul a negatív külső tényezők sem segítettek idén - mondta Benkő András, a Kaiser Food Kereskedelmi és Marketing Igazgatója az Agrárszektornak. A szakember kifejtette azt is, hogy a fogyasztás amellett, hogy csökkent, valamelyest át is alakult, ami szintén megnehezíti az élelmiszeripari cégek életét. A munkaerő-problémákkal kapcsolatban pedig kiemelte: nem biztos, hogy az emberek legnagyobb vágya, hogy hidegben, nedves környezetben álljanak egy gépsor mellett, az automatizáció lenne a megoldás.
2022-ben a forintgyengülés, 2023-ban a sertésárak változása volt egy nagy megoldandó feladat. Ezek a piaci viszonyok a fogyasztói árakban is jelentkeztek, hiszen a gyártók kénytelenek ilyen esetben árat emelni. Tavaly a fogyasztás volt a legnagyobb probléma. Az árak felmentek, ezért a vevők kevésbé voltak aktívak, átgondolták a vásárlási szokásaikat. Nem vettek háromféle felvágottat, csak egyet, a drágább termékek helyett olcsóbbat választottak. Korábban például a felvágott kategória elég nagy visszaesésben volt, de 2022-23-ban ismét növekedni kezdett, hiszen ez egy olcsóbb árfekvésű kategória. Aki ebben erős volt, annak ez egy menekülő útvonalat jelentett.
Medve Zsolt - www.fugesember.hu
A füge nálunk „mellékes” növénynek számít, mind a gyümölcse és a belőle készült termékek a bolti kínálatban, a füge növény pedig a hazai kertekben - de a változás, már látható. Míg évekkel ezelőtt keményebb teleken védeni kellett, napjainkban már biztonságosan áttelel. Egyre több fajtája jelenik meg a kertekben, és egyedszáma is növekszik Magyarországon.
A füge egyre nagyobb sikerrel termeszthető itthon a változó éghajlati viszonyok miatt, ezért már a kiskertekben is nagyon népszerű. Úgy szoktam mondani, hogy a változó klímánk miatt egyre nagyobb az országban az a terület, ahol egyre kisebb eséllyel éri komoly fagykár a fügét. Ennek okán évről évre gazdagabb a termés. Persze az sem elhanyagolható tény, hogy a füge dísznövénynek is remek választás lehet, hiszen légies megjelenésével igaz mediterrán hangulatot képes teremteni.
Petőházi Tamás - Gabonatermesztők Országos Szövetsége
Új egyensúlyi állapotot kell kialakítani a hazai szántóföldi növénytermesztésben, mert mára világosan látható, hogy a korábbi gyakorlat nem hoz eredményt számos térségben – mondta el Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke az Agrárszektornak. A szakember szerint a 2024-es év csak nagyon nagy jóindulattal mondható közepesnek a növénytermelést illetően a földeken.
Mindenki, az egész agrárium kiútkeresésben gondolkodik. Egy új egyensúlyt kell kialakítani a szántóföldi növénytermesztésben, mert ami volt régen, arról már látszik, hogy nem fenntartható. Ha minden második évben jön egy ilyen másfél-két hónapos hőhullám, akkor amit eddig csináltunk, azt már nem lehet tovább folytatni. Azt gondolom, az a következő évek nagy feladata, hogy mindenki megtalálja ebben az új világban a helyét.
Sukola András - Extra Tej Kft.
Éves szinten mintegy 14 millió liter tejet értékesítünk, az egy nap alatt előállított zsír és fehérje szárazanyag előállításunk pedig tehenenként 3 kilogramm, amit csak az USA telepeinek legfelső 5 százaléka tud produkálni - mondta el Sukola András, a beledi Extra Tej Kft. cégvezetője. A jövőbeli terveiket illetően a szakember az Agrárszektornak elmondta, hogy szeretnék folytatni a technológiai fejlesztéseket, valamint új borjúnevelőt és növendékistállókat létesíteni.
A magyar tejtermékeknek el kell érnie azt a minőséget, amit a vásárló le akar venni a polcról, mert ha ezt a külföldi termékektől kapják meg, akkor azokat fogják választani. Olyan termékeket kell fejlesztenie a tejipari vállalatainknak, amik meg fogják állni a polcokon a helyüket.
Bárány László - Master Good
A baromfiágazat több szegmense is szenved, de a csirketermelés jó feltételek mellett tud működni, ezért megéri bővíteni - mondta el az Agrárszektornak Bárány László, a Master Good tulajdonosa. A pályázatok segítségével ezért a jelenleg is kifejezetten nagynak számító cégcsoport nagy lépést tesz előre: 2030-ig az integráció minden elemét újra felépítik, így hat éven belül megduplázzák a kibocsátásukat.
Itt már készülni kell a 2030-as évekre, ahol az állattenyésztésből, és az állati alapanyag feldolgozásából is el fog tűnni a munkaerő. Olyan módon kell előremenni a munkaerőpótló robotizációval, automatizációval amihez elsősorban nagyfokú tudástőke kell, és ezt utána meg kell támogatni pénzügyi forrásoknak. Utóbbihoz ráadásul a bankoknál bejön egy teljesen új partner minősítési rendszer, amely a fenntarthatósági elvárásokon alapul.
Benedek Fülök - OTP Bank Nyrt.
A magyar agráriumnak a nemzetközi, globalizált piacon kell megmérettetnie magát. Tehát, ha versenyképességről vagy hatékonyságról beszélünk, akkor nekünk nem a magyar, a bolgár, a kelet-európai, közép-kelet-ázsiai gazdaságokkal kell mérni magunkat, hanem a legkorszerűbb nyugat-európaiakkal. Itt könyörtelen verseny folyik. Ha meg akarunk élni, akkor a legkorszerűbb eljárásoknak, legjobb technológiának és a humán háttér, a munkaerő és az irányítás legjobb embereinek kell közreműködnie benne - mondta Benedek Fülöp, az OTP Bank Nyrt. elnöki főtanácsadója. A szakember kitért arra is, hogy nagyon nehéz helyzetben van a magyar mezőgazdaság, mivel a komplexitás egyes ágazatokban nincsen olyan szinten, ami ezt a nemzetközi versenyképességet egyértelműen biztosítaná.
A mérethatékonyság könyörtelenül érvényesül a gazdálkodási versenyben. Nagyon fontosnak tartom, hogy sokkal nagyobb súlya legyen a talajművelésnek és a technológiai folyamatoknak a jövőben.
Drexler Dóra - Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi)
Az EU 2030-ra célul tűzte ki, hogy mezőgazdasági területeinek 25 százaléka ökológiai művelés alá kerüljön. Magyarország 2027-re 10 százalékos arányt határozott meg, míg 2030-ra a biodiverzitási stratégia 15 százalékot irányoz elő. Jelenleg a hazai ökológiai területek nagy része legelő és szántóföld, ahol főként exportra termelnek, bár a gyümölcsök feldolgozása hazai szintén történik. Az ökológiai gazdálkodásban a szintetikus anyagok kerülése és a vetésforgó elősegíti a fenntarthatóságot, és segít a klímaváltozás elleni küzdelemben is.
Az is egy érdekes tény, hogy bár a legelő állatok jelentős részét, így például minden negyedik szarvasmarhát ökológiailag minősített területen tartanak idehaza, az állatok maguk legtöbbször nem öko tanúsítottak, ezért sokszor az ökológiai gyepről végső soron nem keletkezik minősített bioélelmiszer. Ezek nagyon fontos fejlesztendő területek annak érdekében, hogy a hozzáadott érték itthon maradjon és hogy lehetőleg a hazai piacon, a hazai fogyasztók is hozzá tudjanak jutni az itthon megtermelt bio élelmiszerhez.
Vuleta Zsolt - Borsodi Sörgyár Kft.
Az alapanyagbeszerzésben a hosszútávú együttműködésekre, a termékfejlesztésben pedig a megújulásra törekszik a Borsodi Sörgyár Kft., amely a piac egészének visszaesését éppúgy tapasztalta, mint más szereplők - mondta el az Agrárszektornak Vuleta Zsolt, a vállalat ügyvezetője és kereskedelmi igazgatója. Hozzátette: a vendéglátás továbbra sem állt teljesen talpra a Covid-járvány után, és amíg ez megtörténik, addig az új márkák, alacsonyabb alkoholtartalmú változatok bevezetésére, valamint a fenntarthatósági beruházásokra koncentrál a cég.
Az utóbbi időben, ahogyan azt a Sörszövetség és saját adataink is alátámasztják, a fogyasztók egyre tudatosabbak, egyre fontosabb szempont a kalóriatartalom, a változatosság, valamint a minőségi és természetes alapanyagok. Ezzel összefüggésben megnövekedett az igény a prémium sörök, valamint az alkoholmentes, csökkentett alkoholtartalmú sörök iránt.
Koszty Viktor - Agreena ApS
A takarmányozás szempontjából a fenntarthatóság azt jelenti, hogy a megfelelő forrásokból származó, fenntartható technológiákkal állítják elő a takarmányokat - mondta el az Agrárszektornak Koszty Viktor, az Agreena ApS magyarországi regionális képviselője. A szakember beszélt arról is, hogy ez a regeneratív szántóföldi gyakorlatokra vezethető vissza, vagyis a talaj gyógyítására, a biodiverzitás fejlesztésére, a vízgazdálkodás javítására, és a szén megkötésére a talajban.
A takarmány-előállítói oldalról egy fokozódó igény figyelhető meg arra nézve, hogy az alapanyagok ilyen, azaz regeneratív forrásból származzanak. Magyarországon azonban sajnos még nem érte el ennek fontossága a növénytermesztőket, akik nem kezelik a fenntarthatóság kérdését fontos tényezőként. Európában ugyanakkor egyre nagyobb erre az igény.
Illés Zoltán - AGROTEC Magyarország Kft.
2024-ben jelentős mértékben visszaesett a mezőgazdasági gépforgalmazás Magyarországon, sőt, az alkatrész és a szerviz üzletág sem növekedett olyan mértékben, mint a helyzet indokolná - árulta el az Agrárszektornak Illés Zoltán, az AGROTEC Magyarország Kft. ügyvezetője. Ez a helyzet pedig nem is fog változni addig, amíg a piaci környezet kiszámíthatóbbá nem válik, illetve amíg meg nem nyílnak a gépbeszerzéseket támogató új pályázatok. A szakember szerint ráadásul annyira spórolnak a gazdák, hogy sokan már a karbantartási munkákból is csak a legszükségesebbek végzik el.
Talán a kormányzat is kezd ráébredni, hogy az egyszerűbb beruházásokat, amelyek a normál termeléshez szükségesek - és ezek alatt a gépeket is értve -, azokat a támogatásoktól függetlenül kellene megcsinálni. És inkább az olyan dolgokat kellene támogatni, amelyek valamilyen innovációhoz kapcsolódnak, például kapacitásbővítéshez, egy új technológia bevezetéséhez, vagy egy diverzifikáltabb tevékenységhez. A normál gépcseréhez, amortizációhoz kapcsolódó beruházásokat támogatni én nem látom hosszú távon annyira eredményesnek, mert nagyon hektikussá és kiszámíthatatlanná teszi a piacot.
Kulik Zoltán - Vitafort Zrt.
Nagyon úgy fest, hogy az elkövetkezendő időkben további koncentrálódás, folyamatosan csökkenő európai és magyarországi állatállomány várható, valamint az országban az eddigiektől eltérő gabonatermelési szokások kialakítása válik szükségessé. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a globális problémákat, változásokat sem, illetve Kína szerepét a takarmányipari alapanyagok összeségét tekintve sem. A finanszírozás is óriási kérdés és marad a közeljövőben, csakúgy mint az, hogy a raktárkészletek fenntartása, növelése hogyan lesz folyamatos - tudta meg az Agrárszektor a Vitafort Zrt. vezérigazgatójától, Kulik Zoltántól. A folyamatos megújulás, a mindenkori piac követelményeihez alkalmazkodó hatékony válaszadás az agrárium elsődleges feladata lesz.
A piaci paletta kis-, és közép vállalkozás mellett, nagy agrárcégekkel, nagyüzemekkel telített, sokféle szakmai tudás, tapasztalat érvényesül egyszerre a piacon, sokszor nehezebb helyzetbe hozva a termelőket. Alapvetően az állatlétszám stagnál, a telepek és cégek koncentrálódnak. Érdekes módon a háztáji gazdaságokba történő takarmányértékesítés eladás az elmúlt két évben növekvő tendenciát mutat megnőtt, ami a lakosság növekvő öneállátási igényével hozható összefüggésbe.
Losó József - MIRELITE MIRSA Zrt.
Hihetetlen változásokat élt meg a hűtőipar az elmúlt évek energiaár-hullámvasútja következtében, amely a piaci bizonytalanságokkal és a trendszerű változásokkal együttesen több szereplőt tevékenysége feladására késztetett. A megoldás nem egyszerű, komoly átgondolást igényel minden versenyben maradt szereplő részéről - mondta el Losó József, a MIRELITE MIRSA Zrt. igazgatóságának elnöke. Ennek érdekében jelentős költségoptimalizálást kell végrehajtani, komoly beruházásokat kell eszközölni, amelyhez most a pályázatok jó lehetőségeket nyújtanak.
Sajnos azt kell mondanom, hogy a hűtőipar nagyobbik fele megszűnt. Az elmúlt években komoly szereplők mentek csődbe, vagy egyszerűen feladták, nem tudták ezt az energiaintenzív tevékenységet folytatni.
Szilágyi Péter - Coface
A mezőgazdaságban már régóta jelen vannak a hosszabb, termelési ciklusokat felölelő finanszírozási megoldások, így az ágazatban viszonylag magas az igény a hitelbiztosításra - mondta el az Agrárszektornak Szilágyi Péter, a Coface kockázatkezelési vezetője. A szakember, beszélt arról is, hogy az elmúlt időszak kedvezőtlen hatásai, folyamatai után idén kiegyensúlyozottabbá válhat a termelés az agrár- és az élelmiszeriparban Magyarországon, ugyanakkor a hitelezési környezetben nagy változás nem várható idén. Ezért a vállalatoknál a kapacitásbővítő beruházások valószínűleg csak később fognak beindulni.
Bár az ágazatban egyéb biztosítékokkal, mint például a jelzálogjog, az állománybiztosítás, vagy a vágóhídi engedményezés - is gyakran operálnak, az átlaghoz képest is viszonylag magas az igény a hitelbiztosításra. Az pedig kijelenthető, hogy a legnagyobb és közepes méretű szereplők körében már viszonylag nagy a penetráció és a kisebb cégek körében is egyre népszerűbb szolgáltatásról beszélünk.
Papp Zsolt György - Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)
Az öntözésfejlesztés elengedhetetlen a magyar mezőgazdaság versenyképességének megtartásához és további növeléséhez, mivel az ország jelentős részén enélkül már lehetetlen biztonságosan termelni - mondta el az Agrárszektornak Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) új elnöke, hozzátéve, hogy a következő években folyamatos és jelentős növekedésre lesz szükség az öntözés alá vont területek nagyságát illetően. A szakember beszélt arról is, milyen kihívásokkal kell megküzdenie a növénytermesztőknek és állattartóknak itthon, milyen trendek figyelhetőek meg most és várhatóak később a magyar és az európai mezőgazdaságban, de azt is elmondta, milyen feltételeknek kellene teljesülnie ahhoz, hogy a magyar élelmiszeripar még versenyképesebbé váljon.
A csapadékhiány idén különösen az őszi betakarítású kultúrák, így például a kukorica esetében okozott jelentős terméskiesést, problémákat. Ahol az öntözés megoldható, azokon a területeken azzal kiküszöbölhetőek a csapadékhiányból adódó károk. Ahol azonban nem áll rendelkezésre megfelelő vízkészlet, ott adott esetben érdemes elgondolkodni a szóba jöhető más növényi kultúrák termesztésén. Praktikusan olyanokén, amik a rendelkezésre álló eszközpark segítségével bevonhatóak a termelésbe.
Makai Szabolcs - Talentis Agro Zrt.
Az egyértelműen látszik, hogy az elmúlt évek hatásainak következtében a nagyobb üzemméretű, többnyire vegyes ágazatú gazdaságok hatékonyabbnak, gazdaságilag stabilabbnak mutatkoznak Magyarországon - tájékoztatta az Agrárszektort Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója. A szakember szerint elképzelhető egy átrendeződés itthon ezen tőkeerősebb gazdaságok térnyerésének irányába, a kérdés, hogy ez milyen gyorsan fog bekövetkezni. Kiemelte, az öntözés fejlesztése kulcsfontosságú kérdés hazánkban, e nélkül ugyanis a hosszútávú termésbiztonság elképzelhetetlen, így az öntözhető területek nagyságának növelése a Talentisnél is megmaradt első számú prioritásként.
Elképzelhetőnek tartok egy átrendeződést a tőkeerősebb, nagyobb, jellemzően vegyes ágazatú gazdaságok térnyerésének irányába. A kérdés inkább az, hogy ez milyen gyorsan fog bekövetkezni.