agrarszektor.hu • 2024. december 26. 16:01
A téli hónapokban egyre többen próbálják segíteni az itt maradt gólyákat etetéssel, azonban ez a jó szándékú cselekedet komoly veszélyeket rejthet magában. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy az emberi beavatkozás megzavarhatja a madarak természetes viselkedését és túlélési stratégiáit - írja az Infostart.
Orbán Zoltán, az MME szóvivője az InfoRádiónak adott interjújában hangsúlyozta:
A természetben nincsen semmi ingyen. Az itt telelő gólyák nem szorulnak emberi segítségre, hiszen éppen azért maradnak, mert elegendő táplálékot találnak maguknak a megváltozott éghajlati viszonyok között. Az áttelelő fehér gólyák fel fogják ismerni Marika nénit meg Béla bácsit, hogy ők adják a kaját, és abszolút nem fognak félni az embertől
- magyarázta Orbán. Ez a bizalmasság azonban veszélyes lehet, hiszen a madarak elveszíthetik természetes óvatosságukat, ami akár végzetes balesetekhez is vezethet.
A szakember rámutatott, hogy a gólyák áttelelése nem új jelenség Magyarországon. 2004/2005 tele óta rendszeresen megfigyelhetők olyan egyedek, amelyek nem vállalják a hosszú, akár Dél-Afrikáig tartó vándorutat. Ez a viselkedés a természetes alkalmazkodás része, és más madárfajoknál, például kócsagoknál, gémeknél és barna rétihéjáknál is megfigyelhető.
Az MME felhívja a figyelmet arra, hogy az etetés helyett inkább hagyjuk a gólyákat természetes módon táplálkozni. Ha mégis segíteni szeretnénk a madarakon, akkor az énekesmadarakra koncentráljunk, de őket se kézből etessük. Orbán Zoltán javaslata szerint tálkába vagy edénybe helyezett eleséggel imitálhatjuk a természetes körülményeket.
Ha viszont egy gólya megsérül, akkor az nem etetési probléma, hanem állatorvosi. Ilyenkor szólni kell a közelben található nemzeti parknak, hogy beteg madarat találtak
- tanácsolta a szóvivő. Összességében a szakértők arra kérik a lakosságot, hogy bízzanak a természet bölcsességében, és ne avatkozzanak be feleslegesen a gólyák életébe. Az emberi jó szándék olykor több kárt okozhat, mint hasznot, ezért fontos, hogy megfontoltan és szakértői tanácsok alapján cselekedjünk, ha segíteni szeretnénk a vadon élő állatokat.