agrarszektor.hu • 2024. december 29. 12:27
A magyar mézpiac komoly kihívásokkal néz szembe, miközben a felvásárlási árak történelmi mélypontra süllyedtek. Az ágazat szereplői és a hatóságok egyaránt sürgetik az Európai Unió beavatkozását a helyzet javítása érdekében - számolt be a Haszon Agrár.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a hazai méztermelés jelentősen visszaesett az elmúlt években. Míg 2017-ben rekordmennyiségű, közel 32 ezer tonna mézet állítottunk elő, addig tavaly ez a szám már csak 20 ezer tonna körül mozgott. A belföldi fogyasztás ugyanakkor növekvő tendenciát mutat: az egy főre jutó éves mézfogyasztás az elmúlt két évtizedben 20 dekagrammról 1 kilogrammra emelkedett.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke, Bross Péter rámutatott, hogy a probléma nem csak Magyarországot érinti, hanem egész Európát. A keleti országokból származó olcsóbb méz, valamint a minőségi ellenőrzés nélkül beáramló kínai termékek komoly versenyt jelentenek a hazai termelőknek. Ennek következtében a magyar méhészek jelentős készleteket halmoztak fel, ami a termelési kedv csökkenéséhez vezetett.
A méhészek számának csökkenése aggasztó tendencia
- nyilatkozta Bross Péter. Az OMME taglétszáma két év alatt 14 400-ról 12 800-ra apadt, ami jól mutatja az ágazat nehézségeit. A szakértők szerint a megoldás egyik kulcsa az lehet, ha a méhészek összefognak és egységes csatornán keresztül értékesítik a nagybani mézet. Emellett fontos lenne a méhek beporzásban játszott szerepének elismerése is.
Amúgy sem a méz adja a méhek elsődleges hasznát, hanem a beporzás
- hangsúlyozta az OMME elnöke.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint az Európai Unió is felismerte a problémát, és lépéseket tesz a helyzet javítására. 2026 második felétől kötelező lesz feltüntetni a mézkeverékek származási országát a termékeken, ami segítheti a fogyasztók tájékozódását. Az agrártárca is igyekszik támogatni az ágazatot. Nagy István agrárminiszter bejelentette, hogy megduplázták a méhcsaládok ökoszisztéma-szolgáltató képességének fejlesztésére irányuló támogatás összegét. A méhészek 2025 elején nyújthatják be igényüket az évi 30 eurós (12 419 forintos) méhcsaládonkénti támogatásra.
A szakma képviselői egyetértenek abban, hogy sürgős intézkedésekre van szükség az ágazat megmentése érdekében. Az OMME már benyújtotta panaszát az Európai Bizottságnak, és remélik, hogy az EU-s döntéshozók hamarosan lépéseket tesznek a hazai és európai mézpiac védelmében.