Ezt senki sem teszi zsebre: kegyetlen, ami 2024-ben történt az időjárással

agrarszektor.hu2024. december 30. 17:14

Az idei év ismét ráirányította a figyelmet a klímaváltozás egyre aggasztóbb hatásaira. A globális felmelegedés nem csupán az átlaghőmérséklet emelkedésében mutatkozik meg, hanem a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válásában is, amelyek világszerte súlyos problémákat okoznak. A Portfolio cikkéből kiderül, hogyan befolyásolta a klímaváltozás a 2024-es évet.

A 2023-as év globális átlaghőmérsékleti rekordját követően 2024 várhatóan még ezt is felülmúlja. Az idei év során két egymást követő napon, július 21-én és 22-én is megdőlt a valaha mért legmelegebb nap rekordja. Magyarországon az idei nyár 23,5 Celsius-fokos átlaghőmérséklettel szintén rekordernek számított. A Copernicus, az Európai Unió klímafigyelő szolgálata szerint "gyakorlatilag biztosan" 2024 lesz a valaha mért legmelegebb év. Ez a tendencia aggasztó, hiszen a párizsi éghajlatvédelmi egyezmény célkitűzése, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés az iparosodás előtti szinthez képest 2 Celsius-fok, de lehetőleg 1,5 Celsius-fok alatt maradjon.

Veszélyben a Föld természetes rendszerei

A hőmérséklet emelkedése mellett a klímaváltozás más, kevésbé látható, de rendkívül veszélyes következményekkel is jár. Az óceánok melegedése és a sarkvidéki jégsapkák olvadása komoly aggodalomra ad okot. Az Atlanti-óceán nagyméretű áramlatrendszere, az AMOC összeomlása fenyeget, ami drámai hatással lenne az északi félteke éghajlatára. Johan Rockström, a potsdami Éghajlati Hatáskutató Intézet vezetője figyelmeztet:

A szárazföldi ökoszisztémák elveszítik szénraktározó és szénfelvevő képességüket és az óceánok is az instabilitás jeleit mutatják.

Természeti katasztrófák sokasága

A klímaváltozás hatásai már most is érezhetőek a gyakoribbá váló természeti katasztrófák formájában. Az idei évben számos súlyos esemény történt:

- Indiában már márciusban 50 ember halt meg a hőhullámok következtében.

- Az USA-ban több mint 57 ezer erdőtűz pusztított, 32 ezer négyzetkilométernyi területet felperzselt.

- Afrikában, Marokkóban és Kenyában halálos árvizek sújtottak.

- Közép-Európában, köztük Magyarországon is, rekordméretű árhullám vonult le.

- A Milton hurrikán Florida történetének legnagyobb evakuációját eredményezte.

A szakértők szerint a jövőben még gyakoribbá és intenzívebbé válhatnak ezek a jelenségek. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) előrejelzése szerint

2 Celsius-fokos felmelegedés esetén a hurrikánok szélsebessége akár 10 százalékkal is növekedhet.

A klímaváltozás elleni küzdelem sürgőssége minden eddiginél nyilvánvalóbb. A 2024-es év eseményei rámutatnak, hogy azonnali és határozott lépésekre van szükség a káros folyamatok megfékezéséhez és a további katasztrófák elkerüléséhez.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
katasztrófa, magyarország, klímaváltozás, globális-felmelegedés, hőmérséklet, globális, hőmérsékletcsökkenés, óceán, legmelegebb, klímaválság,