A tiszakécskei önkormányzat huszonöt év után nem hosszabbította meg a Tiszakécske és Környéke Sporthorgász Egyesület bérleti szerződését a Holt-Tisza holtágaira. Az önkormányzat pályázatot írt ki a holtágak hasznosítására, a bérleti díjra pedig licitálni lehetett a jelentkezőknek. Az első licitálás alkalmával ketten tettek ajánlatot, a helyi horgászegyesület, valamint a helyi horgászboltos. Ezt a pályázatot azonban az önkormányzat semmisnek minősítette, és új pályázatot írt ki - írta meg a Pecaverzum.
Erre már a két jelentkezőn kívül a tiszaugi székhelyű, Király és Társa Halászati Kft. is jelentkezett, holott korábban azt ígérte, hogy nem fog licitálni. A licit hárommillió forintról indult és százezer forintonként emelkedett a tét. Gyorsan pörögtek a számok, ami után tízmillió forintnál az egyesület elnöke, Verebély Tibor kiszállt. A két fennmaradó licitáló egészen húszmillió forintig ment el, aminek a végén a Király és Társa Halászati Kft. lett a nyerő, 20,1 millió forinttal. Viszonyításképp: 2024-ben a helyi egyesület 2,3 millió forintot fizetett, tehát az árverésen közel a kilencszeresére verték fel a bérleti díj árát.
A helyi horgászegyesület legnagyobb félelme az, hogy a teljes halállományukat, amit ők tettek a vízbe, azt az önkormányzat egy idegennek odaadta. Attól is félnek, hogy az új bérlő lehalássza majd a vizet, amibe szerintük százmillió forint értékű hal van. A december 21-ére összehívott elnöksége közgyűlésre meghívták Király Zoltánt, a licitet megnyerő cég tulajdonosát is, aki azt ígérte, hogy nem fog sokat változtatni a jelenlegi helyzeten. Igaz, az éves jegyek árát a magas bérleti díj miatt 45 ezer forintról 65 ezerre fogja emelni, de foglalkoztatni fogja a két halőrt és a pénztárost is.
A közgyűlésen elhangzott, hogy az egyesületet olyan lépést tervez, mely szerint szeretnék kötelezni az önkormányzatot arra, hogy új pályázatot írjon ki, ami tartalmazza azt, hogy tapasztalattal rendelkező bérlő vehesse át továbbra is a víz kezelését.
Erre nem sok idejük van, a licitálástól számított harminc nap, ami 2025. január 3-án lejár. Amennyiben nem sikerül az önkormányzattal megegyezni az új pályázat kiírásában, akkor perre viszik a dolgot. Ez viszont azt jelenti, hogy addig, amíg a per nem zárul le, az új bérlő nem használhatja a vizet. A közgyűlésen megszavazták, hogy az egyesület lépni fog. Megpróbálják az önkormányzatot jobb belátásra bírni, hogy gondolja át új pályázat kiírását. Azt szeretnék, hogy az induljon, aki valójában jogosult a bérlésre, nem pedig az, akinél a legtöbb pénz van.
Király és Társai Kft. nevében Király Kristóf december 29-én a Tiszakécske 2-es holtág horgászai elnevezésű Facebook-csoportban reagált a szavai szerint „kissé elszabadult indulatokra, valamint a megválaszolatlan kérdésekre”. Azt írta, hogy a holtág üzemeltetésére három jelentkező volt az első pillanattól fogva. Szerinte a Király és Társa Kft. még a licit előtt jelezte a tiszakécskei egyesület vezetősége felé, hogy nem fog ellenük menni a licitáláson, csak akkor tesz ajánlatot, ha már az egyesület kiszállt.
Tízmillió forintnál az egyesület nem ajánlott többet, így ha a Király és Társai kft. nem licitál, akkor egy teljesen idegen, tapasztalattal nem rendelkező horgászegyesület lett volna a víz új gazdája. (Akiknél 150-190 ezer forintos éves engedélyárak lettek volna.) Akkor ki ellen is licitáltunk?
- tette fel a kérdést Király Kristóf.
Akadozik a párbeszéd a cég és az egyesület között
A cég képviseletében beszélő szakember beszámolt arról is, a Király és Társai Kft. a licitálás után lévő pár napban igyekezett az egyesülettel megállapodni, közös működtetésben gondolkozni. Mint fogalmazott, a második tárgyalásnál az egyesület már teljesen elzárkózott tőle. Király Kristóf hozzátette, hogy „az interneten az eddig megjelent cikkek, írások kilencven százaléka téves vagy félinformáció”. Kitért arra is, hogy az elmúlt tizenöt-húsz évben a haltelepítések jókora részét a Király és Társai Kft. végezte a tiszakécskei holtágakon.
Az, hogy erre a holtágra nekünk csak azért van szükségünk, hogy lehalásszuk a sok tízmillió értékű halat (éveken keresztül nyomott áron volt értékesítve az éves engedély, gondolhatjátok, hogy mennyire valós az a százmilliós halállománybecslés)... az pedig teljesen valótlan. Nekünk az a célunk, hogy a lehető legtöbb halunkat értékesíteni tudjuk a gazdaságunkból a holtágba
- vázolta a terveket Király Kristóf.
Leszögezte: a tó rendezettségéért, a vécék üzemeltetése teljes mértékben az önkormányzat felel. A szakember beszélt arról is, hogy már folyamatban vannak az egyeztetések a tiszakécske polgármesterrel, hogy miképp lehetne még komfortosabbá tenni az ottani horgászatot, hogyan lehetne az infrastruktúrát fejleszteni. Ameddig az önkormányzattal kapcsolatban nem lesz konkrét lépés, addig a Király és Társai kft. fog saját költségen mobil vécéket telepíteni és tisztán tarttatni.
A jegyárakról és a szabályokról azt mondta, próbálták azokat úgy összeállítani, hogy valóban kedvezzen minden eddigi és leendő horgásznak. Király Kristóf beszélt arról is, hogy szem előtt kell tartani, hogy a napi- és éves engedélyek árait valamilyen szinten muszáj volt emelni, mivel a halárak, valamint a rezsiköltségek is közel duplájára emelkedtek az elmúlt öt évben. Ezért lesz 2025-ben 45 ezer helyett 65 ezer az éves engedély.
Jövőre már lehet pergetni
A tiszakécskei holtágakon eddig nem volt engedélyezve a pergetés, de ez jövőre minden bizonnyal megváltozik. Mint mondta, ezzel lehetőséget nyújtanak azoknak, akik szeretnének az effajta hobbijuknak hódolni. Viszont tudniuk kell, hogy mennyire lesz rá kereslet, ezért szükséges, hogy csak külön napijeggyel lehessen pergetni. Ha az éves területi engedéllyel rendelkezők is pergetnének, nem lehetne nyomon követni. Ezt a típusú horgászatot a jegyek kiadása (január közepe) után lehet gyakorolni - közölte Király Kristóf. A szakember cáfolta a keringő pletykákat: nem áll szándékukban sporthorgásztóvá vagy csak napijegyes tóvá alakítani a holtágakat.