A svéd hatóságok engedélyt adtak öt teljes farkascsalád, összesen 30 egyed kilövésére. Ez a lépés része annak a kormányzati tervnek, amely a farkasállomány felére csökkentését tűzte ki célul. A jelenlegi 375 egyedről 170-re kívánják redukálni a populációt, amit az új "kedvező természetvédelmi helyzet" minimális szintjeként határoztak meg.
A döntés hátterében az áll, hogy Svédország farkaspopulációja 2022-23-ban közel 20%-kal csökkent, amit a fokozott vadászati nyomásnak tulajdonítanak. A kormány szerint ez a lépés szükséges a populáció megfelelő szabályozásához.
Környezetvédők azonban élesen bírálják a tervet. Magnus Orrebrant, a svéd húsevő állatokkal foglalkozó szövetség elnöke kijelentette:
Nagyon kritikusan állunk ahhoz az úthoz, amelyen az EU most jár, és amely a farkas védelmi státuszának leminősítését jelenti.
Hozzátette, hogy ez nemcsak a farkasokra, hanem az összes európai vadon élő állatra és növényre negatív hatással lehet. A kritikusok arra is rámutatnak, hogy a tervezett vadászat vélhetően sérti az uniós jogot. A Berni Egyezmény értelmében ugyanis a védett fajok populációja nem csökkenhet a fenntartható szint alá. Orrebrant szerint
Svédországban ennek nem lesz azonnali hatása a farkasállományra, mivel a svéd kormány 2010 óta szemérmetlenül figyelmen kívül hagyja a farkas különleges védelmi státuszát, és engedélyezi az éves engedélyezett kvótás vadászatot, ezzel megszegve az uniós jogot.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Európai Unió is fontolgatja a farkasok védelmére vonatkozó szabályok enyhítését. Az Európai Bizottság tervezi az élőhelyvédelmi irányelv felülvizsgálatát, tekintettel arra, hogy a farkasok száma megnőtt, különösen Skandinávia és Közép-Európa egyes területein. A gazdák üdvözlik ezeket a változásokat, mivel szerintük a megnövekedett farkaspopuláció veszélyt jelent a haszonállatokra, különösen a juhokra. Ezzel szemben a környezetvédők alternatív megoldásokat javasolnak, például elektromos kerítések használatát a megelőzés érdekében.