A 2022-es évtől kezdve egy jelentősebb visszaesés volt megfigyelhető a mezőgazdasági termékek árában. Ha megvizsgáljuk az elmúlt néhány év január-november közötti időszakát, azt láthatjuk, hogy a mezőgazdasági árak az előző évi szinthez képest jellemzően előbb egy nagyobb, aztán egy kisebb csökkenést mutattak - derült ki a KSH, az Nemzeti Archívuma és az MTI legfrissebb grafikonjából.
2022-ban a januártól novemberig tartó időszak során a növénytermesztési és kertészeti termékek árai összesen 52,1%-kal növekedtek az előző év azonos időszakához képest. Ezt a megugrást erősen befolyásolhatta az adott év februárjában kirobbant orosz-ukrán háború, amelynek következtében a műtrágyák és inputanyagok árai kilőttek az ágazat jövőjét illető bizonytalanság miatt. 2023-ban ugyanakkor egy 27,2%-os csökkenés volt megfigyelhető, ami 2022-ben további 2%-kal csökkent. Ahogy arra az ágazatra rálátó több szakértő is rámutatott, a '22-es drasztikus áremelkedést követően a termelői árak csökkenésnek indultak, de a háború (és az azt megelőző koronavírus-világjárvány) előtti szintet valószínűleg soha nem fogják már elérni.
Az élő állatok és állati termékek termelői árai 2022-ben az előző évhez képest mintegy 43,4%-kal növekedtek, 2023-ben pedig ehhez képest további 13,7%-os növekedést lehetett megfigyelni ezen a téren. 2024-ben ugyanakkor ezeknek a termékeknek is csökkenni kezdtek az árai, a vizsgált időszakban - az előző évihez képest - 7%-os mérséklődést regisztráltak Magyarországon.
Ha a mezőgazdasági termékeket összességükben nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy a 2022-ben a január-novemberi időszakban 49,4%-kal nőttek meg az árak. Ezzel szemben egy évvel később, 2023-ban már 15%-os mérséklődést lehetett megfigyelni. 2024-ben pedig, ehhez képest szerényebb mértékben, további 4%-kal csökkentek az árak a mezőgazdasági termékek terén.
Az egyes termékek áremelkedései mögött bonyolult, többrétű folyamatok húzódtak meg, mint például a műtrágyák és inputanyagok drágulásai 2022-ben, a növényvédő szerek folyamatosan zajló kivonása az Európai Unióban, vagy éppen az időjárás okozta kihívások. Állattartói oldalról pedig a takarmányok és más inputanyagok árának alakulása, illetve az EU-ban egyre hangosabbá váló, az állattartás és a húsfogyasztás radikális csökkentését követelő csoportok hatását kell megemlíteni. A 2022-es évet alapjaiban határozta meg az aszály és az orosz-ukrán háború, 2023-ban az európai szinten rekordernek számító infláció és az alacsony terményárak okoztak nehézséget a gazdáknak, míg a 2024-ben ismét egy aszályosabb évben volt részünk.